Świetlny miecz - niemożliwy wynalazek

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 13:00
Choć wielu fanów "Gwiezdnych wojen" konstruowało świetlne miecze swoich ulubionych bohaterów, to były to tylko atrapy. Broń stworzona ze światła nie ma prawa istnieć.
Audio
  • Czy można skonstruować świetlny miecz (Czwórka/W cztery oczy)
Plakat filmu Gwiezdne wojny. Atak klonów
Plakat filmu "Gwiezdne wojny. Atak klonów"Foto: Glow Images/East News

Wielu frapuje kwestia konstrukcji prawdziwego świetlnego miecza. Niestety prawa nauki są bezlitosne - świetlny miecz nie ma prawa istnieć, więc i walki na takie miecze nie są możliwe.

- Da się konstruować różne rzeczy, a przede wszystkim wyobrażać je sobie - mówi Łukasz Badowski z Centrum Nauki Kopernik. - Natomiast musimy być świadomi faktu, że światło jako materiał do konstruowania czegokolwiek jest bardzo złym wyborem - przede wszystkim nie ma ono masy.

Naukowcy zaobserwowali, że dwa promienie lasera oddziałują ze sobą elektrostatycznie, jednak w praktyce dwie wiązki światła jedynie przechodzą przez siebie.
- Jest szansa na skonstruowanie czegoś przypominającego miecz świetlny, ale mogłoby to działać tylko w specyficznych warunkach - wyjaśnia Badowski. - Można doprowadzić do zderzenia błysków światła, to jest technicznie wykonalne w tzw. ośrodkach nieliniowych.
Mimo że naukowcy w kwestii świetlnych mieczy rozczarowują wielu fanów, to dla wielu wynalazków z filmowego świata fantastyki jest nadzieja - a inne z powodzeniem już działają we współczesnym świecie - posłuchaj fragmentu audycji "W cztery oczy" i dowiedz się więcej na ten temat.
(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka gwiezdne wojny
Czytaj także

Zajawkowe modele konsol do gier

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 13:00
Użytkownicy tych maszynek do grania, coraz chętniej prześcigają się w pomysłowych modyfikacjach ich wyglądu. Konsola spersonalizowana grafikami z ulubionej gry wzbudza w graczach dodatkowe emocje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile z "Obcego" w "Prometeuszu"?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 08:00
O "Obcym" znów zrobiło się głośno, a to za sprawą filmu "Prometeusz", o którym mówi się, że jest prequelem sławnego obrazu s-f. Choć Ci, którzy już go mieli okazję zobaczyć, twierdzą, że "Prometeusz" nie dorasta "Alienowi" do pięt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leia z science fiction wkracza w rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 19:00
Wynalazek Leia Display System to urządzenie, dzięki któremu można wyświetlić obraz w powietrzu. Działanie urządzenia dla czwórkowych słuchaczy sprawdził Michał Matus.
rozwiń zwiń