X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ile waży mrówka?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 12:31
Większość mrówek nie osiąga rozmarów większych niż 1 cm, a najmniejsze są wielkości ziarenek piasku. 4 cm mają mrówki giganty, które można spotkać w lasach południowej Australii. Ich masa też jest bardzo zróżnicowana.
Audio

Gatunków mrówek jest bardzo wiele, ale jak mówi prof. Aleksander Wittlin z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk, typowa polska mrówka waży kilka miligramów, od 3 do 7 mg. – By mieć gram mrówek, należy mieć ich 150-300, a kilogram 150-300 tysięcy.

Jak tak drobne stworzenie może unieść ciężar 20 razy większy od siebie? Musimy pamiętać, że owady te są zbudowane zupełnie inaczej niż człowiek. – Mrówkom łatwo jest coś przenieść, bo jej konstrukcja zakłada noszenie – podkreśla ekspert. – Typowa mrówka może przenieść coś 5 razy cięższego niż ona sama - to ciągle są miligramy.

Młode mrówki przenoszenia „ciężarów” uczą się podczas prac porządkowych w gnieździe. Wynoszą odpadki i usuwają grzyby, które zagrażają siedlisku. Gdy są starsze, zbierają pokarm poza mrowiskiem. Wszystkie wspólnie dbają o rozwój własnej kolonii.

Więcej informacji o mrówkach znaleźć można w dźwięku audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: Australia Polska Akademia Nauk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mrówka emerytka

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 13:00
Środkowoamerykańskie mrówki tną liście ostrymi jak brzytwa żuwaczkami. Czy po stępieniu się mrówczych ostrzy, ich posiadaczki przechodzą na emeryturę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy mrówki lubią kwiaty

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 20:00
Dziś będziemy szukać odpowiedzi na pytania: co to są samosiejki i czy drzewa kopalne rosną w ...kopalni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psy i koty mają swoją pralnię

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 18:16
Wielu właścicielom dużą trudność sprawia czyszczenie akcesoriów zoologicznych, szczególnie tych przeznaczonych dla dużych zwierząt, np. legowisk i pokrowców. Ten problem postanowiła rozwiązać Paulina Dudek i otworzyła... pralnię.
rozwiń zwiń