Urodziłeś się wiosną? Możesz chorować częściej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 15:18
Jak wynika z najnowszych badań, dzieci urodzone wiosną są bardziej narażone na zachorowania, niż te które urodziły się jesienią. Czy pora roku może mieć wpływ na nasze zdrowie?
Audio
  • Czy nasze zdrowie może zależeć od daty urodzenia?

- Wydaje się absurdalne, że miesiąc, w którym ktoś się urodził lub został poczęty, może oddziaływać na przyszłe szanse życiowe. Tymczasem długowieczność i ryzyko zachorowalności na cały szereg chorób, łącznie z tak ciężkimi schorzeniami jak schizofrenia, wydają się skorelowane z miesiącem urodzenia – mówi profesor Russell Foster, neurolog z uniwersytetu oksfordzkiego, który kierował badaniami.

Czy rzeczywiście nasze zdrowie może zależeć od daty urodzenia? Zdaniem brytyjskich badaczy, jest to związane z negatywnym wpływem promieni słonecznych. Wystawienie ciężarnej matki na promienie słońca może potencjalnie mieć wpływ na pojawienie się u dziecka takich schorzeń jak astma, autyzm, schizofrenia, stwardnienie rozsiane, czy alzheimer. Foster za odpowiedzialną uważa witaminę D, która  w wielu skomplikowanych procesach ma wpływać na rozwój płodu. Wyniki badań ogłosił na festiwalu nauki organizowanym przez "The Times".

Naukowcy z Oxfordu, na potwierdzenie swoich badań, podają dane epidemiologiczne i sezonową zmienność ryzyka zachorowalności. Prawidłowość metodologiczną brytyjskich badań kwestionuje jednak dr Krzysztof Puchalski, socjolog z SWPS. – Jeżeli były to badania oparte na typowym schemacie badań epidemiologicznych, pokazują one jedynie współwystępowanie pewnych zjawisk – zapadalności na określone choroby z datą urodzenia. Puchalski podkreśla, że takie badania nie dają podstaw do wnioskowania przyczynowego. Szczegóły w dźwięku audycji.

pg/The Times

Czytaj także

Pijany płód

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 09:13
Picie alkoholu przez kobiety w ciąży może doprowadzić do uszkodzenia płodu, opóźnienia jego wzrostu, anomalii w budowie wątroby, serca i nerek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie przegrzewaj się!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 11:39
Dr Katarzyna Bukol Krawczyk: Optymalna temperatura w pokoju dziennym to 21 stopni, w sypialni wystarczy 19.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idzie zima – włóż czapkę

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 12:22
- Aż 70 procent ciepła z naszego organizmu oddawane jest przez głowę. To nie przesąd – ostrzega lekarz. W Czwórce mówimy, dlaczego warto nosić czapkę.
rozwiń zwiń