X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Urodziłeś się wiosną? Możesz chorować częściej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 15:18
Jak wynika z najnowszych badań, dzieci urodzone wiosną są bardziej narażone na zachorowania, niż te które urodziły się jesienią. Czy pora roku może mieć wpływ na nasze zdrowie?
Audio
  • Czy nasze zdrowie może zależeć od daty urodzenia?

- Wydaje się absurdalne, że miesiąc, w którym ktoś się urodził lub został poczęty, może oddziaływać na przyszłe szanse życiowe. Tymczasem długowieczność i ryzyko zachorowalności na cały szereg chorób, łącznie z tak ciężkimi schorzeniami jak schizofrenia, wydają się skorelowane z miesiącem urodzenia – mówi profesor Russell Foster, neurolog z uniwersytetu oksfordzkiego, który kierował badaniami.

Czy rzeczywiście nasze zdrowie może zależeć od daty urodzenia? Zdaniem brytyjskich badaczy, jest to związane z negatywnym wpływem promieni słonecznych. Wystawienie ciężarnej matki na promienie słońca może potencjalnie mieć wpływ na pojawienie się u dziecka takich schorzeń jak astma, autyzm, schizofrenia, stwardnienie rozsiane, czy alzheimer. Foster za odpowiedzialną uważa witaminę D, która  w wielu skomplikowanych procesach ma wpływać na rozwój płodu. Wyniki badań ogłosił na festiwalu nauki organizowanym przez "The Times".

Naukowcy z Oxfordu, na potwierdzenie swoich badań, podają dane epidemiologiczne i sezonową zmienność ryzyka zachorowalności. Prawidłowość metodologiczną brytyjskich badań kwestionuje jednak dr Krzysztof Puchalski, socjolog z SWPS. – Jeżeli były to badania oparte na typowym schemacie badań epidemiologicznych, pokazują one jedynie współwystępowanie pewnych zjawisk – zapadalności na określone choroby z datą urodzenia. Puchalski podkreśla, że takie badania nie dają podstaw do wnioskowania przyczynowego. Szczegóły w dźwięku audycji.

pg/The Times

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pijany płód

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 09:13
Picie alkoholu przez kobiety w ciąży może doprowadzić do uszkodzenia płodu, opóźnienia jego wzrostu, anomalii w budowie wątroby, serca i nerek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie przegrzewaj się!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 11:39
Dr Katarzyna Bukol Krawczyk: Optymalna temperatura w pokoju dziennym to 21 stopni, w sypialni wystarczy 19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idzie zima – włóż czapkę

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 12:22
- Aż 70 procent ciepła z naszego organizmu oddawane jest przez głowę. To nie przesąd – ostrzega lekarz. W Czwórce mówimy, dlaczego warto nosić czapkę.
rozwiń zwiń