"Wirujący seks" lepiej na nas działa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 11:00
Polski tytuł filmu lepiej przyciąga widzów do kina niż tytuł oryginalny. Marketingowcy dwoją się i troją by stworzyć jak najlepsze tłumaczenia.
Audio

Czasem drażni nas polskie tłumaczenie tytułu zagranicznego filmu. Sztandarowym przykładem jest "Dirty Dancing", który w Polsce dystrybuowany był jako "Wirujący seks". Błażej Prośniewski przyjrzał się bliżej temu tematowi i sprawdził, kto odpowiada za tłumaczenie tytułów.

Odpowiedź okazała się prosta, to polski dystrybutor filmu wymyśla polski tytuł. Dział marketingu opowiedzialny jest za tzw. kreację produktu, którym jest film.

- Każdy tytuł przechodzi akceptację producentów - mówi Paulina Młynarska z i-film. - Różnie się to dzieje - zwykle jest tak, że chcemy oddać znaczenie tytułu zagranicznego. Często tłumaczenie nie jest dosłowne, ale jak to w tłumaczeniu bywa, nie chodzi przecież o dosłowność, a oddanie charakteru tytułu. Żeby tytuł zadziałał na widza - dodaje.

Polski tytuł dla filmu "21 and over" wymyślili internauci. Oryginał byłyby w Polsce nieczytelny. Granica 21 lat w Stanach oznacza mniej więcej to samo co polska granica 18 lat. Użytkownicy postawili na tytuł "Nieletni/pełnoletni".  

Ciekawą propozycją jest zostawienie tytułu w oryginale, na to jednak nie zgadzają się wspomniani dystrybutorzy i marketingowcy - dlaczego? - posłuchaj załączonego materiału Błażeja Prośniewskiego z audycji "W cztery oczy".

(pj)

Zobacz więcej na temat: FILM POLSKA Paulina Młynarska

Czytaj także

Ile zapachów potrafi rozróżnić człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 17:10
Węch to bardzo ważny zmysł. Niektórzy z nas potrafią wyczuć nawet kilka tysięcy zapachów. Z czasem jednak ludzkie nosy stają się "leniwe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie czyli para

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 12:45
Czy słowo "parabank" okaże się jednym z najpopularniejszych słów w języku polskim w 2012 roku? Na pewno pewnego styczniowego poranka było takim w audycji "W cztery oczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

5 pytań do...

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 13:41
Językoznawca Agata Hącia odpowiada na 5 pytań o język polski nadesłanych przez naszych słuchaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz w sobie gen przywódcy?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 18:00
Zachowania przywódcze dziedziczymy po rodzicach. W czwartkowym "W cztery oczy" udowodniliśmy, że rzeczywiście tak jest.
rozwiń zwiń