Cuda z papieru i łamanie szyfrów na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 12:59
Jak złamać szyfr wroga, jak zbudować fleksagon i co to w ogóle jest - w audycji "W cztery oczy" podpowiada Marek Kłocewiak, a na Pikniku Naukowym zdradzi jeszcze więcej tajemnic.
Audio
  • Marek Kłocewiak o magii papieru i łamaniu szyfrów

Matematyka nie musi być nudna. Będzie można to sprawdzić na XVI Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w namiocie, którego gospodarzami będą przedstawiciele Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Szkoły Nauk Ścisłych UKSW.

Próbkę tego, co odnajdziemy w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w czwórkowej audycji zaprezentował Marek Kłocewiak, asystent na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UKSW. Jest sposób, aby przejść przez zwykłą kartkę papieru formatu A 4 - przejdzie przez nią każdy, niezależnie od postury ciała - zobacz nasze wideo i przekonaj się, że jest to możliwe.

Marek Kłocewiak specjalnie dla słuchaczy Czwórki zbudował fleksagon, czyli figurę geometryczną z papieru, która ma takie właściwości, że możemy ją dowolnie obracać. Figurę tę uzyskujemy z jednej zwykłej kartki, przyciętej w proporcjach 2:1.

Gdyby papierowa magia nas znudziła, w namiocie Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UKSW, możemy spróbować złamać szyfr podstawieniowy. Jak się okazuje nie musimy wcale znać klucza, wystarczy wiedzieć w jakim języku wiadomość została nadana i skorzystać ze statystyk języka - wyjaśnia Marek Kłocewiak - dowiedz się więcej słuchając audycji "W cztery oczy".
(pj)

Czytaj także

Dotknij dźwięku na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 10:10
Zapraszamy 12 maja do namiotu portalu Polskiego Radia, gdzie dzięki nowoczesnej technologii druku 3D będziecie mogli dotknąć najciekawszych nagrań XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: miejsce, w którym energia zamienia się w materię

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 09:00
Wielki naukowy happening odbędzie się już w najbliższą sobotę w parku im. Rydza-Śmigłego w Warszawie. – Ta impreza to jest fontanna entuzjazmu – mówi dyrektor imprezy dr hab. Konrad Bajer w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektryczne cytryny na XVI Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 12:40
Przygotowania do Pikniku na finiszu... Tymczasem Koło Naukowe Ogrodników SGGW pokazało w Czwórce, jakie są alternatywne, a w dodatku ekologiczne, sposoby na doładowanie komórki.
rozwiń zwiń