Co łączy Polaków? Klęski i... mecze piłkarskie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 17:27
Polacy uważają, że łączą ich klęski, katastrofy i nieszczęścia - to najczęściej wskazywane odpowiedzi w badaniu CBOS. Na kolejnych miejscach znalazły religia, historia, patriotyzm, życie w biedzie, tradycja. Czy naprawdę tak jest?
Audio
  • Prof. Paweł Boski i Katarzyna Wyrzykowska o tym, co łączy Polaków (Czwórka/4 do 4)
  • Co łączy Polaków? - sonda wśród słuchaczy (Czwórka/4 do 4)
Sportowe emocje to jeden z elementów, jednoczących Polaków
Sportowe emocje to jeden z elementów, jednoczących PolakówFoto: PAP/ Bartłomiej Zborowski

- Język, podobne poglądy, przestrzeń w której żyjemy, narodowość. A także  zamiłowanie do alkoholu i muzyki - opowiadają na pytanie o to, co łączy Polaków, słuchacze Czwórki.

Zdaniem Barbary Badory, analityka z Centrum Badania Opinii Społecznej, Polacy jednak nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele jest tych elementów. - Gdy pytaliśmy obywateli o to, czy czują jakiś związek ze swoim krajem, okazywało się, że większość z nas jest związana przynajmniej z regionem - mówi ekspertka.

Po badaniu CBOS okazało się jednak, że aż 12 proc. respondentów uważało, że Polaków łączą… klęski, katastrofy i nieszczęścia. Zdaniem prof. Pawła Boskiego ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej tego typu badania są zupełnie niemiarodajne. - Na takie pytania ludzie odpowiadają w zależności od kontekstu, dnia, sytuacji, w której akurat się znajdują - tłumaczy ekspert w "4 do 4". - Poza tym łatwiej wskazać rzeczy negatywne niż pozytywne. O tym, że jednoczy nas wspólny język, czy powietrze, którym oddychamy, nikt nie mówi, bo są to rzeczy oczywiste.

Problemem jest także postępująca indywidualizacja Polaków. - W związku z tym pewnych wyznaczników, do których mogliśmy się odwoływać jeszcze w XX w., teraz jest coraz mniej - mówi prof. Boski.

Jak przyznaje socjolog Katarzyna Wyrzykowska, o tym, co nas łączy, a co dzieli, łatwiej będzie mówić obiektywnie dopiero za kilka lat. - A zamiast szukać czegoś specyficznego, czego nie mają inne narody, może warto znaleźć spoiwa "na mniejszą skalę" - zastanawia się ekspertka. - Młodzi ludzie angażują się społecznie, organizują marsze, manifestacje. Potrafią zjednoczyć się w imię jednej, wspólnej sprawy.

Prof.
Prof. Paweł Boski i Katarzyna Wyżykowska w Czwórce/fot. W.Kusiński

 

Według ekspertów Polaków łączą również niektóre jednostkowe wydarzenia, m.in. mecze piłki nożnej, a także święta. - Ważne mecze Polskiej reprezentacji ogląda kilka milionów ludzi, a 24 grudnia przy podobnie wyglądających stołach zasiada właściwie cały naród - mówi prof. Boski. - To też są rzeczy, które nas łączą.

(kd)

Czytaj także

Neetsi – ludzie niepotrzebni społeczeństwu… z wyboru?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 08:54
Neets, czyli "not in employment, education or training", to ludzie "zawieszeni". Zawieszeni w niebycie. Nie robią nic z wyboru: nie pracują, ani się nie uczą. Kosztują państwo ponad 30 mld złotych rocznie, czyli ponad 2 proc. polskiego PKB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy nie są lojalnymi pracownikami?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 08:00
50 proc. pracowników w Polsce deklaruje, że nie są przywiązani do swojego pracodawcy. Szefowie zgrzytają więc zębami, a psychologowie cieszą się, że "nareszcie przestajemy się bać walczyć o swoje".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Niemcy widzą Polaków? "Przyjaciel, zięć, złodziej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 15:12
Niemcy postrzegają Polaków korzystniej niż Rosjan. Według badań dawny stereotyp Polaka - złodzieja wciąż istnieje, ale podziela go tylko ok. 15 proc. Niemców. - Sytuacja się poprawia, ale wciąż jeszcze nie jest idealnie - mówi w Czwórce Filip Żuchowski, który spędził w Niemczech 19 lat.
rozwiń zwiń