Przebaczanie. "To długotrwały proces, a nie jednorazowy akt"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 09:31
Czasem trudno wybaczyć. Nie potrafimy wyciągnąć ręki na zgodę nawet, jeśli bardzo chcemy to zrobić. Tymczasem zdaniem Andrzeja Mieleckiego, psychologa, wybaczanie jest dla nas korzystne. - To jeden z elementów naszego rozwoju - mówi ekspert.
Audio
  • Andrzej Mielecki o zaletach, ale również o pułapkach przebaczania (Czwórka/4 do 4)
  • Ks. Stanisław Tokarski o gniewie i wybaczaniu - materiał Aleksandry Opali (Czwórka/4 do4)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak przyznaje ks. Stanisław Tokarski, problem z wybaczaniem zaczynamy mieć już nierzadko jako dzieci. Zamiast bowiem uczyć nas odruchu przepraszania i wyjaśniania sytuacji rodzice każą nam tłumić emocje. - Chodzi im o to, by szybko załatwić sprawę, a to nas niestety potem krzywdzi. Nie da się udawać, że nic się nie stało. Często złe emocje zalegają w nas latami - tłumaczy ks. Tokarski. - Dlatego też przy świątecznym stole różne gniewy, które się w nas zgromadziły próbujemy szybko "wylać", szybko załatwić. A to niemożliwe, dlatego rozchodzimy się w gniewie, a czasem rozpaczy, albo smutku.

Zdaniem eksperta, przebaczanie to proces, który wymaga czasu. - Jeśli poddamy się presji, za szybko zmusimy się do tego, by zapomnieć o tym, jak nas skrzywdzono, po kilku miesiącach zdamy sobie sprawę, że to co się stało wciąż zalega nam w sercu - mówi ks. Tokarski.

Andrzej
Andrzej Mielecki w studiu Czwórki

Jak tłumaczy Andrzej Mielecki, często popełniamy błąd traktując wybaczanie nie jako czynność długotrwałą, ale jako jednorazowy akt. - Wybaczanie to nie jest dzialanie, a postawa; coś co musi w nas powstać, musimy to w sobie wykształcić - tłumaczy gość "4 do 4" . - Żebyśmy mogli mówić o przebaczeniu, powinna nastąpić zmiana w nas samych.

Dlaczego właściwie powinniśmy wybaczać? Freud twierdził, że jeśli tego nie robimy, produkujemy w sobie nerwicę, Nietsche - że to przejaw naszej słabości. - Ja uważam, że przebaczanie nas "uwalnia", pozwala nam na rozwój - mówi Mielecki. - Żeby wybaczyć musimy bowiem zupełnie inaczej spojrzeć na dane wydarzenie i dzięki temu się uczymy.

Czytaj także: Jak pomaganie i wdzięczność podnoszą nam samoocenę? <<<

Dzięki przebaczaniu możemy także sami poczuć się lepiej ze sobą. - To czy przebaczenie jest szczere, czy dzięki niemu chcemy sobie po prostu poprawić samopoczucie, zależy już tylko od nas samych - pointuje gość Czwórki.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

Jak sobie poradzić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 17:45
Stres na spotkaniach o pracę i trudne chwile już w niej mogą powodować wypalenie i owocować bardzo trudnymi chwilami. Warto wiedzieć, jak sobie z tym radzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje matek z córkami - trudne, ale fascynujące

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 12:55
- Często relacje między matką, a córką są pewnego rodzaju grą, układają się według scenariusza z często powtarzającymi się motywami - tłumaczy Katarzyna Korpolewska, psycholog i współautorka książki "W co grają matki i córki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: dziecko w rodzinie daje świętowaniu nową jakość

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 07:30
- Wigilijny stół to podstawa świątecznej tradycji - mówi trener osobisty, Miłosz Brzeziński. - I nie chodzi o to, żeby uginał się od frykasów, tylko był miejscem, przy którym spotyka się cała rodzina.
rozwiń zwiń