Floryda - palmy, słońce i... aligatory

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 10:00
Floryda kojarzy się z bogatymi emerytami, którzy postanowili jesień swojego życia spędzić pod palmami, ale ten amerykański stan ma też sporo do zaoferowania turystom w każdym wieku.
Audio
  • Jak smakuje smażony aligator? (Czwórka/4 do 4)
  • Floryda - najlepsze miejsce na wakacje o każdej porze roku (Czwórka/4 do 4)
Aligatory na Florydzie oglądać można nie tylko w rezerwatach. Zdarza się, że czają się gdzieś przy drodze
Aligatory na Florydzie oglądać można nie tylko w rezerwatach. Zdarza się, że czają się gdzieś przy drodzeFoto: Glow Images/East News

- Floryda składa się z dwóch zbiorów: dużych aglomeracji, takich jak Miami, oraz prowincjonalnych miasteczek, w których praktycznie nic się nie dzieje, za to każdy o każdym wie wszystko - opowiada Kamil Majewski, miłośnik Stanów Zjednoczonych. - Dla mnie każde oblicze Florydy ma swój urok. W Miami można chodzić na fantastyczne imprezy i uczestniczyć w kulturalnych wydarzeniach, natomiast w małych miasteczkach można po prostu odpocząć.

Chicago - miasto z czarnym czarnym charakterem >>>

Aligator
Aligator w Everglades

W krajobraz Florydy na stałe wpisały się także aligatory. To właśnie tam mieści się najstarszy w USA rezerwat Big Cypress Swamp i park Everglades. Rozległe bagna o powierzchni około 3 tysięcy km2 znajdujące się około 75 kilometrów na zachód od Miami pełne są tropikalnych roślin, ptaków, węży i aligatorów.

- Parki i rezerwaty to jedno, ale na Florydzie aligatory przechadzają się też czasami po autostradzie - mówi Anna Gruhn, która spędzała wakacje w krainie aligatorów. - Na prywatnych posesjach, jeśli są tam baseny, właściciele przykrywają je specjalną siatką, żeby aligatory, pająki i węże nie miały do nich dostępu. Na ogrodzeniach można też zobaczyć tabliczki z ostrzeżeniem, żeby nie dokarmiać aligatorów, ponieważ będą one wracać, co wiąże się z groźbą ataku.

Odkryj z Czwórką najpiękniejsze miejsca na ziemi >>>

Aligator amerykański postrzegany jest jako dziki, niebezpieczny oraz wbrew pozorom szybki gad. Osiąga on do 6 metrów długości, żywi się głównie rybami, ale pożera także gady, płazy, ptaki i ssaki. Ludzi unika, hałasu też. Ale kiedy go spotkasz, lepiej zejdź mu z drogi!

(kul/pj)

Czytaj także

Na Cyprze stopa nie złapiesz, a w Indiach uważaj na pasach

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 12:31
Sposobów na tanie podróżowanie jest mnóstwo. Warto wiedzieć w jakim państwie z czego skorzystać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chaczapuri - perła gruzińskiej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 12:00
W zależności od regionu kraju ten placek zapiekany z serem ma różne kształty, trochę inaczej się go także przygotowuje. Oto tajemnica przyrządzania tego przysmaku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chorwacja - kraj 1000 wysp i nieprzespanych nocy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
To jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Chorwacja oferuje turystom piękną pogodę, fantastyczną kuchnię i biesiady do białego rana.
rozwiń zwiń