Bangladesz: świat, który powoli znika

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:00
Bartek Bernabiuk na własne oczy zobaczył i empirycznie poznał życie w Bangladeszu. - Tam nie ma klasycznych zabytków do zwiedzania - podsumowuje w Czwórce swoją podróż. - Można obserwować tylko życie mieszkańców. Ale to ich życie jest niesamowite.
Audio
  • Dlaczego warto zobaczyć Bangladesz, zanim pochłoną go turyści? - rozmowa z Bartkiem Bernabiukiem (Czwórka/4 do 4)
  • Podróż do Bangladeszu. Co trzeba wiedzieć, o czym należy pamiętać i co warto ze sobą zabrać? - praktyczne porady (Czwórka/4 do 4)
Rolnicy z Bangladeszu
Rolnicy z BangladeszuFoto: wikimedia.commons/fot.Balaram Mahalder

Oficjalne hasło promujące kraj położony w Azji Południowej brzmi - "Przybądź do Bangladeszu, zanim przybędzie tu turystyka". - Bo tam na razie turystyki właściwie nie ma - mówi podróżnik Bartek Bernabiuk. - Gdy, będąc jeszcze w Polsce, poszedłem odebrać wizę przed podróżą do tego kraju, konsul zapytał mnie ze szczerym zdziwieniem "po co chce pan tam jechać?".

Bernabiuk niezrażony reakcją urzędników, dopełnił wszystkich formalności i pojechał do Bangladeszu. Dziś przekonuje, że było warto. - To świat, który znika - mówi gość "4 do 4". - Jest pozbawiony turystów, dlatego każdy przyjezdny staje się po prostu częścią tamtejszego życia, codzienności. A to życie jest niezwykłe, inne od naszego. Niektórym może się wydawać trudne, biedne i smutne, ale dla mnie jest przede wszystkim spektakularne.

Wybrzeża
Wybrzeża Bangladeszu/fot. wikimedia.commons/fot.Shovon

W Bangladeszu, jak przyznaje gość Czwórki, nie ma właściwie typowych atrakcji turystycznych ani "specjalnych cen", niewiele tu kurortów i hoteli z basenami. Dlatego biurom podróży ciężko jest sprzedawać wycieczki do tego regionu. Tymczasem Bangladesz jest jednym z najbardziej zaludnionych krajów świata, zamieszkuje go niemal 160 mln ludzi. - Na północy obserwuje się dziesiątki, setki tysięcy osób, które wydobywają z rzek kamienie, łupią je i potem układają z nich na przykład drogi - opowiada Barnabiuk. - To szczęściarze, bo mają pracę i stać ich, by zaoszczędzić pieniądze i wysłać je bliskim, którzy zostali w wioskach.

Odwiedź z nami najciekawsze zakątki świata <<<

Mieszkańcy Bangladeszu są jednak niezwykle gościnni. - Ta gościnność wpisana jest w islam, który jest dominującą religią tego kraju - opowiada Bernabiuk. - Poza tym turyści są tam czymś tak rzadkim, że nie można pozwolić im po prostu przejść obok, nie zapraszająci ich do siebie.

(kd, pg)

Czytaj także

Chorwacja - kraj 1000 wysp i nieprzespanych nocy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
To jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Chorwacja oferuje turystom piękną pogodę, fantastyczną kuchnię i biesiady do białego rana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karakorum - zupełnie nowe oblicze gór

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 18:04
Jeszcze kilka lat temu w północnej części Pakistanu było wielu turystów, miasta tętniły życiem. Dziś niestety w powszechnej opinii uroki tego kraju znów przesłania widmo wojny domowej. - Tymczasem to przepiękne, cudowne tereny - mówi Tomasz Tułak, podróżnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwiedź Bhutan zanim pochłonie go zachodnia cywilizacja

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 17:40
- Dziś jeszcze jest ten moment, gdy można jechać do Bhutanu. On jeszcze nie rozczarowuje, choć trudno powiedzieć, co będzie za 10-15 lat - mówi Joanna Gorczyca Pasrija. - Duże miasta i wioski to są dwa różne światy. Na wsiach wciąż widzimy ten kraj sprzed kilkudziesięciu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd na wakacje? Meksyk to właściwy kierunek

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 10:00
Podróż marzeń to wycieczka, podczas której nic nas nie ogranicza - ani czas, ani pieniądze. To opinia słuchaczy Czwórki. Okazuje się jednak, że wspaniałe wakacje można przeżyć mając zarówno ograniczony budżet, jak i dwa tygodnie urlopu.
rozwiń zwiń