Polskie Radio
Section05
Bangladesz

Bangladesz: denga zaatakowała wyjątkowo wcześnie. WHO wini klimat i wskazuje na "zagrożenie pandemiczne"

Bangladesz doświadcza "najpoważniejszego wybuchu dengi w historii" - oświadczył dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Niepokojący wzrost liczby przypadków tej choroby odnotowano także w innych krajach świata, co eksperci wiążą ze zmianami klimatycznymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Bangladesz choroba choroby zakaźne infografika

Kara śmierci nie odstrasza gwałcicieli. W Bangladeszu wciąż jest przyzwolenie na przemoc seksualną

Od kilku dni w mediach wrze po informacji o brutalnym morderstwie 27-letniej Anastazji w Grecji. W czwartek główny podejrzany, 32-latek z Bangladeszu, usłyszał zarzut zabójstwa Polki. W ojczyźnie mężczyzny regularnie dochodzi do przestępstw na tle seksualnym, a sprawcy - mimo alarmów ze strony obywateli i organizacji - nie są karani.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bangladesz przemoc

Wielka powódź i lawiny błotne po deszczach monsunowych. Jest wiele ofiar, miliony ludzi w potrzasku

Miliony mieszkańców Bangladeszu musiało opuścić swoje domy w rezultacie rekordowych deszczów monsunowych, które wywołały katastrofalne powodzie. Zjawiska te nasilają się wraz z ocieplaniem się klimatu. Powodzie nawiedziły też sąsiedni stan Assam w Indiach. Do tej pory potwierdzono już śmierć blisko 100 osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja pogoda deszcz Bangladesz Indie klimat

"Szybka moda" – dlaczego nie warto za nią gonić?

Fast fashion, czyli "szybka moda", podobnie jak fast food, doraźnie zaspokaja nasze pragnienie, poprawia humor, a przede wszystkim jest tania. Koronawirus wstrzymał niemal wszystkie gałęzie przemysłu, w tym przemysł odzieżowy, przez co i my mamy czas zatrzymać się i zapytać: jak działa mechanizm fast fashion i jakie konsekwencje ze sobą niesie?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Baron Gabriela Darmetko moda konsument zakupy przemysł koronawirus Chiny Bangladesz