Tajlandia - kraj, w którym historia przeplata się ze współczesnością

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 12:00
- Bangkok to miasto kontrastów - mówi Marcin Bober, podróżnik i dodaje, że znajdziemy tam zarówno supernowoczesne rozwiązania architektoniczne, jak i budynki, które za atrakcyjne uznalibyśmy kilkadziesiąt lat temu.
Audio
  • Dlaczego warto wybrać się do Tajlandii? - mówi Marcin Bober (Czwórka/4 do 4)
  • Wojciech Kossowski i jego tajskie sztuki walki (Czwórka/4 do 4)
Panorama Bangkoku
Panorama BangkokuFoto: wikimedia.commons/fot.DaveMWeber

Jedną z atrakcji turystycznych Bangkoku jest zw. Sky Train, czyli metro sunące tuż nad poziomem morza. - Przez to miasto pełne jest nitek przebiegających w każdym kierunku - tłumaczy Bober. - Ale Bangkok znany jest z zamiłowania do takich futurystycznych rozwiązań. Oddane niedawno do użytku lotnisko Suvarnabhumi, przeszklone, wygląda jak kolonia na księżycu. Hale są olbrzymie i porasta je niespotykana nigdzie indziej roślinność. Neony zostały umieszczone wewnątrz w taki sposób, że potęgują złudzenie statku kosmicznego.

Odwiedź z nami najciekawsze zakątki świata <<<

Ale Bangkok wcale nie jest miastem supernowoczesnym. - W przeciwieństwie do wcześniejszych stolic Tajlandii, to miejsce nie zostało nigdy doszczętnie zburzone - opowiada Bober. Dzięki temu zachowały się nawet budynki sprzed setek lat, a turyści mogą oglądać m.in. świątynię Wat Pho, jedno z największych i najstarszych miejsc kultu religijnego, w którym znajduje się ponad tysiąc wizerunków Buddy.

Tajlandia,
Tajlandia, świątynia Wat Pho/fot.wikimedia.commons/fot. Nattanan Srisut

Niewielu jednak wie, że w Tajlandii, podobnie jak w Polsce, w Poniedziałek Wielkanocny jest zwyczaj polewania się wodą. - Geneza ich święta jest jednak zupełnie inna niż w naszym kraju - mówi Bober w "4 do 4". - Od 13 do 15 kwietnia, gdy trwa pora sucha i jest najgoręcej, obchodzi się Nowy Rok. W teorii polega on na zmywaniu z siebie zła, które nagromadziliśmy przez ostatnie miesiące. W praktyce jednak to jeden wielki śmigus dyngus. Cały kraj na trzy dni zamienia się w jedną wielką fontannę. Nie oszczędza się nikogo, nawet przyjezdnych.

(kd/mm)

Czytaj także

Chorwacja - kraj 1000 wysp i nieprzespanych nocy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:00
To jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży. I nie ma w tym nic dziwnego, bo Chorwacja oferuje turystom piękną pogodę, fantastyczną kuchnię i biesiady do białego rana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwiedź Bhutan zanim pochłonie go zachodnia cywilizacja

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 17:40
- Dziś jeszcze jest ten moment, gdy można jechać do Bhutanu. On jeszcze nie rozczarowuje, choć trudno powiedzieć, co będzie za 10-15 lat - mówi Joanna Gorczyca Pasrija. - Duże miasta i wioski to są dwa różne światy. Na wsiach wciąż widzimy ten kraj sprzed kilkudziesięciu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokąd na wakacje? Meksyk to właściwy kierunek

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 10:00
Podróż marzeń to wycieczka, podczas której nic nas nie ogranicza - ani czas, ani pieniądze. To opinia słuchaczy Czwórki. Okazuje się jednak, że wspaniałe wakacje można przeżyć mając zarówno ograniczony budżet, jak i dwa tygodnie urlopu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bangladesz: świat, który powoli znika

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:00
Bartek Bernabiuk na własne oczy zobaczył i empirycznie poznał życie w Bangladeszu. - Tam nie ma klasycznych zabytków do zwiedzania - podsumowuje w Czwórce swoją podróż. - Można obserwować tylko życie mieszkańców. Ale to ich życie jest niesamowite.
rozwiń zwiń