Dawne autobusy z duszą

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 17:00
Na komunikację miejską można narzekać. Jednak, jak udowadniają zrzeszeni w Klubie Miłośników Komunikacji Miejskiej, można się nią też pasjonować.
Audio
  • Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej - łączy ich pasja (Czwórka/4 do 4)
Chausson AH 48  na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie
Chausson AH 48 na Krakowskim Przedmieściu w WarszawieFoto: Oskar Burda/KMKM Warszawa

Motoryzacja, komunikacja i retro to z pewnością trzy słowa, które świetnie określają skarby Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, klubu w którym znajdziemy pasjonatów "ogórków", starych Sanów i Jelczy.
Chausson AH 48 był pierwszym powojennym autobusem w Warszawie. Dziś próżno wypatrywać go na ulicach. Jest za to w kolekcji zabytkowych autobusów i tramwajów KMKM w Warszawie.
- Kolejny czerwony autobus miejski w naszej kolekcji to Jelcz MEX, czyli ogórek - mówi Maurycy Kosewski, który w klubie jest od 7 lat. - Z tego, co pamiętam zawsze, już jako mały dzieciak, interesowałem się koleją, autobusami i tramwajami - wyjaśnia.
Członkowie KMKM Warszawa jednogłośnie twierdzą, że pojazdy mają duszę, w szczególności te stare. Maurycy Kosewski wspomina, jak udało im się kupić od Wojska Polskiego niebieskiego Sana, autobus przerobiony na gabinet dentystyczny. - My go wyremontowaliśmy i doprowadziliśmy do stanu, w którym wychodził z fabryki - mówi klubowicz. - To typowy dalekobieżny autobus, sami też wykorzystaliśmy go do takiej wyprawy.

Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej może pochwalić się też współtworzoną z Tramwajami Warszawskimi kolekcją tramwajów, w której znajduje się najstarszy wagon tramwajowy, który wyjechał na ulice Warszawy w 1907 roku.
Stare autobusy i tramwaje do Warszawy ściągane są z całej Polski, często odkupowane od przewoźników, gdy ci wymieniają flotę.
Maurycy Kosewski już dziś zaprasza na zlot zabytkowych autobusów, w dzień poprzedzający Noc Muzeów, a także na kurs takim autobusem podczas samej Nocy.
(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka komunikacja miejska

Czytaj także

Jak ocieplić wizerunek kontrolera biletów? Przestańmy mówić o nim "kanar"!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 13:00
Z analiz wynika, że koszty utrzymania tych, którzy w komunikacji miejskiej sprawdzają nasze bilety są znacznie wyższe od efektów ich pracy. Może zatem najwyższy czas skończyć z kontrolą pasażerów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak budowano warszawskie metro

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 18:59
O planach budowy stołecznego metra mówiło się w Polsce już w latach 20. ubiegłego stulecia. Zawirowania historii sprawiły jednak, że tak naprawdę realnych kształtów projekt ten nabrał dopiero 60 lat później. Zapraszamy do wysłuchania ówczesnych relacji z placu budowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy musimy płacić mandaty?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 15:00
Mandaty to nieodzowna część miejskiego życia. Prawie każdy z nas choć raz dostał jakiś mandat: za przechodzenie przez ulicę w niewłaściwym miejscu, złe parkowanie, albo jazdę środkami komunikacji miejskiej bez ważnego biletu.
rozwiń zwiń