Czy musimy płacić mandaty?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 15:00
Mandaty to nieodzowna część miejskiego życia. Prawie każdy z nas choć raz dostał jakiś mandat: za przechodzenie przez ulicę w niewłaściwym miejscu, złe parkowanie, albo jazdę środkami komunikacji miejskiej bez ważnego biletu.
Audio
  • Kiedy trzeba zapłacić mandat, a kiedy można tego uniknąć? - materiał Eweliny Grygiel (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Za co najczęściej dostajemy mandaty? - sonda (Czwórka/Poranek OnLine)
Czy musimy płacić mandaty?
Foto: Glow Images/East News

Niestety te zasłużone mandaty należy płacić - tak przynajmniej mówi prawo. Jeśli odmówimy przyjęcia mandatu, albo nie zgłosimy reklamacji odpowiednim organom (co jest równoznaczne z odmową), skutkuje to rozpoczęciem postępowania sądowego. - Musimy się liczyć z odsetkami i kosztami sądowymi. A to oznacza znacznie większe koszty, zwłaszcza, że sąd skieruje postępowanie do urzędu skarbowego, a ten wzywa bank, który wszelkie koszty "ściągnie" z naszej pensji - mówi Sęzik

Mandaty ulegają jednak przedawnieniu po roku od wystawienia. - Po tym terminie, jeśli nie została wszczęta żądna procedura, sprawa jest przedawniona - podsumowuje ekspert.

Czytaj także: Czy warto być samozwańczym szeryfem? <<<

Wiele kontrowersji budzą sytuacje, w których mandaty zostają wystawione na podstawie zdjęć wykonanych przez fotoradary. - Otrzymujemy wówczas pismo ze Straży Miejskiej, bądź z Inspekcji Transportu Drogowego, w którym stwierdza się, że popełniliśmy wykroczenie i jesteśmy zobligowani uiścić grzywnę w wysokości określonej w tymże piśmie, bądź wskazać innego sprawcę lub też nie przyznać się i nie wskazać winnego. Wówczas poniesiemy koszt na poziomie 500 zł, przy czym naszego konta nie obciążają żadne punkty karne - wymienia Dariusz Piorunkiewicz z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kierowców Kierowca.pl

Co stanie się, jeśli odmówimy przyjęcia mandatu i w jakich sytuacjach warto to robić? Zapraszamy do wysłuchania nagrań z "Poranka OnLine".

(kd / ac)

Czytaj także

OC dla rowerzystów. A może dla pieszych też?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 08:00
Wraz z ilością rowerzystów na naszych drogach rośnie też liczba kolizji i wypadków z ich udziałem. A skoro są wypadki, to są także ich konsekwencje...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prowadzisz bloga? Możesz zapłacić karę

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 18:24
Jeśli prowadzisz bloga, masz własną stronę internetową, albo portal, być może popełniasz wykroczenie. Okazuje się bowiem, że wszystkie te twory przez prawo mogą być uznane za dziennik czy czasopismo, a te wymagają już formalnej rejestracji. Jej brak to wykroczenie, za które grozi grzywna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cisza nocna. Prawo do spokoju kontra prawo do dobrej zabawy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 12:00
Wiosna na dobre zagościła już na ulicach polskich miast. Z nią jednak, jak co roku, pojawiły się pierwsze klubowe "ogródki", a życie towarzyskie z piwnic i pubów przeniosło się "pod chmurkę". Wraz z klubowiczami jak bumerang powracają narzekania mieszkańców okolicznych kamienic i skargi, że głośna muzyka zakłóca nocną ciszę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa ustawa konsumencka ułatwi reklamację

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 10:52
Mniej formalności, więcej czasu na reklamację oraz doprecyzowane szczegóły dotyczące odpowiedzialności w przypadku zwrotu towaru kupionego przez internet - już wkrótce powinna wejść w życie ustawa, która ułatwi życie nam, konsumentom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto wstaje najwcześniej i jak to wpływa na życie?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 11:00
Kierowcy, lekarze, policjanci - to tylko część zawodów, których reprezentanci pracują w nieregularnych godzinach i często albo wstają w środku nocy, albo w jej trakcie pełnią służbę. Jak to przekłada się na życie codzienne?
rozwiń zwiń