Jak prawidłowo rozliczyć PIT?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 16:30
30 kwietnia mija termin składania rocznych zeznań podatkowych, tzw. PIT-ów. Dla wszystkich, którzy czekali do ostatniej chwili, podatkowy poradnik.
Audio
  • Jak prawidłowo rozliczyć PIT? Jakie przychody należy uwzględnić w rozliczeniu, a które można pominąć? - materiał Dariusza Matyi (Czwórka/4 do 4)
Podatkowy ból głowy. Czas na złożenie rocznej deklaracji PIT mija 30 kwietnia
Podatkowy ból głowy. Czas na złożenie rocznej deklaracji PIT mija 30 kwietniaFoto: Glow Images/East News

PIT-y można rozliczyć nie tylko osobiście stawiając się w urzędzie skarbowym, ale także online. - Należy pamiętać, że naszym dochodem są także różnego typu transakcje sprzedaży, szczególnie tych przedmiotów, które posiadaliśmy krócej niż sześć miesięcy - tłumaczy Łukasz Piechowiak, ekonomista. - Jeśli więc kupiliśmy samochód, który nie spodobał się żonie i sprzedaliśmy go po dwóch miesiącach, to jest to nasz dochód i należy go wykazać. Pod warunkiem oczywiście, że sprzedamy go drożej niż go kupiliśmy. W przeciwnym wypadku należy wykazać stratę.

Czy jeśli nie dopełnimy któregoś z obowiązków związanych z rozliczeniem podatkowym, jest szansa, że ujdzie nam to płazem? - Z fiskusem wygrywa się tylko wtedy, jeśli urzędnicy nie dopełnią obowiązków proceduralnych. Trzeba mieć więc dużo szczęścia, by uciec od odpowiedzialności - przyznaje Piechowiak. - A taka odpowiedzialność może nas słono kosztować.

Największym i najczęściej powtarzanym błędem w deklaracji podatkowej jest, zdaniem eksperta, brak podpisu podatnika. - A jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli poprawiać nasz PIT - mówi Piechowiak w "4 do 4".

W jakich okolicznościach trzeba zarejestrować działalność gospodarczą i czy należy wykazywać dochody, które otrzymamy od bliskich za drobne usługi? Posłuchaj nagrania całego materiału reporterskiego Dariusza Matyi.

(kd / ac)

Czytaj także

Jak błyskawicznie wypełnić zeznanie podatkowe?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 17:14
Ministerstwo finansów uruchomiło nową stronę, która ułatwić ma zwykłym zjadaczom chleba wypełnianie rozliczeń podatkowych. Z serwisu Szybkipit.pl możemy ściągnąć specjalną aplikację, albo zadać pytanie urzędnikom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finansowy portret młodych Polaków. Żyją nieodpowiedzialnie?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 08:00
Choć niektórzy nie muszą martwić się o każdy zarobiony grosz i oszczędzać, by przetrwać "do pierwszego", niestety większość młodych Polaków ledwie wiąże koniec z końcem. Z badań wynika jednak, że nie zależy to od wysokości ich zarobków. Potrafią bowiem wydać wszystko, niezależnie od tego, ile zarobią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmieniasz pracę? Dowiedz się, na co musisz uważać

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 12:00
Nie możesz znaleźć pracy, albo czujesz, że w dotychczasowym miejscu zatrudnienia zupełnie się już wypaliłeś i marzysz o tym, by zacząć robić w życiu coś zupełnie innego? Czas zmienić branżę. Tylko jak to zrobić, by nie stracić czasu ani pieniędzy?
rozwiń zwiń