Moda? Styl życia oparty o wartości? Czym jest "eko-eto"?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 15:00
W ostatnich latach pojawiło się wiele określeń grup społecznych. Mówiło się o pokoleniu JP2, Y, milenialsów itp. Ostatnio głośno mówi się o pokoleniu "eko-eto".
Audio
  • Nina Józefina Bąk, kooperatywa "Dobrze", Wojciech Kacperski, socjolog miasta "Kultura Liberalna" opowiadają o zjawisku określanym "pokolenie eko-eto" (Czwórka/4 do 4)
Nina Józefina Bąk, kooperatywa Dobrze, Wojciech Kacperski, socjolog miasta Kultura Liberalna i  Krzysztof Grzybowski
Nina Józefina Bąk, kooperatywa "Dobrze", Wojciech Kacperski, socjolog miasta "Kultura Liberalna" i Krzysztof GrzybowskiFoto: Wojciech Kusiński

Według teorii "eko-eto" to młodzi przedstawiciele dużych miast, dla których pieniądze i stan posiadania nie są najważniejsze, stawiają na aktywność, ekologię i naturalność. Poznać można ich dzięki temu, że noszą dzieci w chustach, jeżdżą na rowerach, zakupy robią na bazarkach i w kooperatywach. Stronią od supermarketów i centrów handlowych.

- Z perspektywy mojej grupy, Kooperatyw Spożywczej "Dobrze" nie możemy mówić tylko o młodych ludziach - sprzeciwia się Nina Józefina Bąk. - Są to często ludzie, którzy od dłuższego czasu poszukiwali miejsc, w których mogą zaangażować się i dzielić swój czas na tworzenie wspólnych inicjatyw. Dodatkowo nie uważam, że w tym wypadku możemy mówić o krótkiej modzie - wyjaśnia.

Krzysztof Grzybowski zastanawia się czy styl "eko-eto" nie jest tylko domeną bogatych mieszczuchów, gdyż tylko oni mają czas wolny poza swoją pracą. Nina Józefina Bąk stanowczo protestuje przeciwko takiemu spojrzeniu. Podkreśla fakt, że wiele przedsięwzięć powstaje w odpowiedzi na konkretne problemy, są odpowiedzią na rzeczywistość, która się ludziom nie podoba.

Wojciech Kacperski, socjolog miasta związany z "Kulturą Liberalną" zwraca uwagę, że klasa średnia w dużych miastach ma jednak większe możliwości i mimo mody na "eko-eto", samochodów wciąż jest dużo, do centrów handlowych chodzi wiele osób, a na bazary i targowiska wybiera się niewielu młodych.

Eksperci w "4 do 4" podkreślają, że ci, dla których "eko-eto" jest to modą, włączają się w różne działania zaledwie na sezon, zaś ci, dla których są to wartości, zostają w tych działaniach dłużej, wyrywają się z trybów systemu.

(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka RELACJA żywność
Czytaj także

Nie wstydź się mówić o wstydzie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 13:00
- Wstydzimy się za samych siebie, ale zdarza się, że czujemy się zażenowani słowami lub czynami innych - mówi psycholog Piotr Mosak. - Wynika to z tożsamości, które przyjmujemy, bo każdy z nas ma ich wiele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy miłość może się przeterminować?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 17:26
Coraz częściej rozpadają się długoletnie związki. Najpierw ‘’big love’’, niedługo potem wspólne mieszkanie, kilka lat sielanki, aż pewno dnia para uznaje, że to nie to.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Związek daje zdrowie i oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 09:54
Dziś ponad 5 milionów Polaków żyje w pojedynkę. Gdyby zdecydowali się na związki, każdy z nich mógłby zaoszczędzić 7200 złotych rocznie, a nawet więcej.
rozwiń zwiń