Idealne wesele po polsku. Tradycja kontra nowoczesność

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 19:10
Maj i czerwiec to miesiące, podczas których w Polsce odbywa się najwięcej ślubów i wesel. Jaki jest przepis na idealne wesele po polsku? - Jesteśmy tak zakochani w kulturze amerykańskiej, że nie doceniamy swoich własnych tradycji. A szkoda - mówi Joanna Litz, konsultantka weselna.
Audio
  • O weselnych trickach, różnicach między weselem w mieście i na wsi, a także o tym, czy w planowaniu wesel wciąż pokutuje zasada "zastaw się, a postaw się" - rozmowa z Joanną Lietz i Radosławem Muniakiem (Czwórka/4 do 4)
  • Fotografia weselna, weselne schematy i prawa, którymi rządzą się weselne Polaków zabawy (Czwórka/4 do 4)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

Obserwacja ślubów i wesel to świetna okazja do tego, by przyjrzeć się bliżej Polakom, jako społeczeństwu, i ich umiłowaniu tradycji. Na większości polskich imprez tego typu nie może zabraknąć DJ-a, albo wodzireja, który dbałby o dobrą zabawę weselników, a jednocześnie utrzymywał rozbawiony tłum w ryzach.

- Ludzie bawią się najlepiej przy muzyce tanecznej, co nie znaczy, że musi to być disco polo. Mówię o hitach lat 60., szlagierach Whitney Houston - przekonuje Błażej Biurkowski, wodzirej i fotograf. - Jednak "przerysowane" wesele, jak z filmu Wojciecha Smarzowskiego, to już przeszłość. Teraz chodzi o to, by po prostu dobrze się bawić.

A poza tym oczywiście na parkietach często królują nieśmiertelna "Maccarena" i zabawa w pociąg. - Wesele w pewnym sensie jest sztuczną konstrukcją, jest wyreżyserowane i ma zasady, których trzeba się trzymać. Ale tylko do pewnego momentu. Potem, na przykład po północy, z ludzi "wychodzi" ich spontaniczność - mówi w "4 do 4" Radosław Muniak, kulturoznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Warto jednak pamiętać, że przez tysiące lat wesele służyło temu, żeby się pokazać przed rodziną, sąsiadami i znajomymi, a nie dobrej zabawie. I trochę tej "nuty" wciąż na dzisiejszych weselach słychać.

Joanna
Joanna Lietz i Radosław Muniak wraz z Krzysztofem Grzybowskim/fot. Wojciech Kusiński/PR

Nad tym, by wesele rzeczywiście zostało przez młodą parę zapamiętane jako najpiękniejsza noc w życiu, i by wszystko przebiegało zgodnie z planem, czuwają nierzadko ludzie, którzy zawodowo zajmują się organizacją tego typu imprez, czyli weselni konsultanci. - Pierwsze słowa niemal każdej pary młodej, która zamawia wesele są takie, że musi być ono oryginalne i wyjątkowe. - przekonuje  Joanna Lietz z "Perfect moments" i dodaje, że wesela przestają być już tylko wystawnymi przedstawieniami dla rodziny. - Pary coraz częściej życzą sobie spójności, w kolorystyce i w dekoracjach. Stawiają także na motyw przewodni, który kojarzyć się będzie z nimi, ich zainteresowaniami - dodaje ekspertka.

Niestety jednak w weselnym ferworze i pogoni za dobrą rozrywnką, zapominamy coraz częściej o polskich tradycjach, które celebrowali podczas poślubnych zabaw nasi rodzice i dziadkowie, a polskie wesele zamienia się amerykański "wedding". - Jeseśmy zachwyceni wszystkim tym, co zachodnie. Uwielbiamy anglojęzyczne nazwy, bo to jest trendy. Własnego folkloru i tradycji wciąż często się… wstydzimy - przyznaje Lietz.

(kd/bch)

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-05-31 00:23 Zgłoś
Przede wszystkim wesele z białą suknią, welonem, z garniturem i najczęściej amerykańską muzyką z tak zwanym "didżejem", to nie jest polskie wesele. Cezar, cesarz rzymski powiedział: - Jak podbity naród zacznie śpiewać nasze piosenki, to będzie znaczyło, że zwyciężyliśmy go całkowicie. Polska jest wasalem USA w mowie, piśmie, piosence, sposobie ubierania się i w myślach nawet.

Czytaj także

Kobieta i mężczyzna - w różnych rolach na nowej drodze życia

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 12:00
Czy nadal istnieje walka płci - a jeśli tak to kto wygrywa: panie, czy panowie? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w "genderowym" niedzielnym poranku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: talent nie wystarczy. Trzeba mieć silną wolę i szczęście

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 12:00
Jak przyznaje Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty, talent to wynik cech wrodzonych, ale to także wynik umiejętności nabytych dzięki środowisku, w którym wzrastamy.
rozwiń zwiń