X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skąd oni znają mój numer telefonu?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 15:30
Nierzadko dzwonią do nas przedstawiciele różnych firm z ofertami, które mają nas zainteresować. Często szybko odkładamy słuchawkę, ale czasem zastanawiamy się skąd mają nasz numer.
Audio
  • Ewa Kurowska-Tober z kancelarii Linklaters wyjaśnia jak możemy chronić swoje dane osobowe (Czwórka/4 do 4)
Skąd oni znają mój numer telefonu?
Foto: sxc.hu/cc

Konsultanci telefoniczni próbują nam coś sprzedać, zaprosić gdzieś, zachęcić do podpisania jakiejś umowy. Sprzedają domowe gadżety, oferty firm telekomunikacyjnych, banków czy firm medycznych.
Ewa Kurowska-Tober z kancelarii Linklaters, specjalistka od danych osobowych, z przykrością stwierdza, że jako posiadacze numeru telefonu niewiele jesteśmy w stanie zrobić, by przeciwstawić się tym praktykom. - My sami zostawiamy w rozmaitych miejscach nasze dane osobowe - mówi ekspertka. - Korzystamy z programów lojalnościowych, rabatów, informacji o promocjach, podajemy imię i nazwisko, adres mailowy, telefon i w ten sposób nasze dane idą w świat - wyjaśnia.
Często na tego typu praktyki narażeni są młodzi ludzie. Ich dane często wyłudzane są przez aplikacje mobilne na smartfony. Gość "4 do 4" podkreśla, że warto chronić własne dane, bo to są duże pieniądze. Dokładne czytanie wszelkich umów to podstawa takiej ochrony - często nie musimy podpisywać zgód, na udostępnienie naszych danych osobowych podmiotom współpracującym z daną firmą czy też zgodny na ich sprzedaż.
W Polsce handel bazami danych nie jest zabroniony. Jednak, jak wyjaśnia Ewa Kurowska-Tober, w świecie idealnym powinno być tak: gdy dochodzi do sprzedaży bazy danych ich nabywca ma obowiązek nasz zawiadomić, przedstawić się powiedzieć, w jaki sposób i w jakim zakresie będzie je przetwarzał. W praktyce to się prawie nie zdarza. My zaś mamy prawo żądać tych informacji i wnieść sprzeciw, który powinien skutkować wycofaniem nas z bazy.
Polskie prawo nie przewiduje sankcji za nieprzestrzeganie danych przepisów, jako klienci jesteśmy bezradni. Jeśli jednak po żądaniach nieprzetwarzania danych telefony z danej firmy się powtarzają możemy zawiadomić GIODO, a nawet policję.

Najtrudniejsza i właściwie nierozwiązywalna pozostaje sytuacja, gdy dzwoniący do nas konsultant twierdzi, że nasz numer wybrał metodą losową - czy i z tym jesteśmy w stanie sobie jakoś poradzić, posłuchaj audycji "4 do 4".

(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka prawo technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hejter w sieci już nie taki bezkarny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 14:34
Po precedensowym wyroku, który udało się wywalczyć Romanowi Giertychowi, eksperci zapowiadają: nikt w sieci nie będzie już bezkarny. Każde naruszenie dobra osobistego w internecie może być ścigane na zasadzie cywilnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajne laboratorium Google

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 18:40
GoogleGlass, GoogleCar, a w przyszłości winda, która będzie dostarczać kosmonautom jedzenie na orbitę oraz talerz pilnujący naszej diety - takie wynalazki powstają w tajnym laboratorium Google X. Stoimy w przededniu technologicznej rewolucji czy jednak to dalej science fiction?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasja na (złoty) medal

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 18:00
Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej skonstruowali najlepszy na świecie tzw. łazik marsjański. Ich pasja zaowocowała międzynarodowym uznaniem i kolejnymi nagrodami.
rozwiń zwiń