Z otyłością można walczyć przez edukację

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 16:00
Od lat utarło się, że człowiek fajny to ten szczupły. Jednak z drugiej strony w Polsce mamy do czynienia z najszybszym w Europie przyroście osób otyłych, szczególnie w młodym pokoleniu.
Audio
  • Jak walczyć z otyłością - Krzysztof Grzybowski rozmawia z Lidią Trawińską, dietetykiem i Danutą Wieczorkiewicz, psycholog (Czwórka/4 do 4)
Z otyłością można walczyć przez edukację
Foto: Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga)/Wikimedia Commons

Kolacje w fastfoodach, podjadanie słodyczy, jedzenie późno w nocy, brak sportu i jakiejkolwiek aktywności fizycznej, popijanie posiłków napojami gazowanymi to powody otyłości, które znają wszyscy, jednak wielu to bagatelizuje.
- Myślę, że podstawy otyłości zaczynają się dość głęboko w dzieciństwie, w rodzinie - mówi Danuta Wieczorkiewicz, psycholog Fundacja "Zobacz jestem". - Albo kopiujemy jakieś wzory żywieniowe albo nasze rodziny są dysfunkcyjne i otyłość jest konsekwencją przyjemności, jaką jest zjedzenie kolejnego loda. Może to być też sposób na życie, który pozwala uciec od dnia codziennego - mówi psycholog. - Dziś otyłość to taka sama choroba jak bulimia czy anoreksja.
Lidia Trawińska, dietetyk Centrum Medyczne Vimed, dużą odpowiedzialnością za otyłość dzieci obarcza mamy, którym się nie chce gotować i przygotowywać zdrowych posiłków. Podkreśla, że odkąd zmienił się model rodziny i kobiety poszły do pracy, mają też mniej czasu na szykowanie domowych obiadków. W konsekwencji tego jemy produkty wysoko przetworzone pozbawione minerałów i witamin.

Danuta
Danuta Wieczorkiewicz, Lidia Trawińska i Krzysztof Grzybowski fot.W. Kusiński

 

Objadanie się to jednak nie jedyny powód otyłości. Nie bez znaczenia dla naszej wagi są też alergie i brak wiedzy. Ci, którzy mają problem z nadwagą często wolą sięgnąć po suplement diety czy jakiś lek, zamiast zastosować rozsądną, zbilansowaną dietę czy zapewnić organizmowi trochę ruchu. Ekspertki podkreślają, że zdarza się też tak, że osoby otyłe nie chcą wiedzieć, że mają problem. Dlatego edukacja i uświadamianie, jak jest zdrowo, jakie sporty uprawiać są tu najlepszym orężem do walki z nadwagą.

(pj)

Czytaj także

Dbasz o linię? Nie pij soków owocowych!

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 19:00
Wiosna to pora roku, w której rośnie nasz apetyt na wszystko co świeże i zdrowe. Dojrzewające w słońcu owoce i pyszne soki - smakują wyśmienicie, ale czy aby na pewno są zdrowe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryby i owoce morza to podstawa zdrowej diety

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 18:25
Na zmianę diety i przyzwyczajeń żywieniowych nigdy nie jest za późno. - Warto postawić na ryby. Tym bardziej, że na ich przygotowanie jest wiele sposobów, z których rzadko korzystamy - zachęca Grzegorz Łapanowski, kucharz i dziennikarz Kulinarny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głosy rewolucji żywnościowej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 10:00
To solidna dawka wiedzy podana w przystępnej formie wywiadów z ekspertami do spraw żywienia.
rozwiń zwiń