Dbasz o linię? Nie pij soków owocowych!

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 19:00
Wiosna to pora roku, w której rośnie nasz apetyt na wszystko co świeże i zdrowe. Dojrzewające w słońcu owoce i pyszne soki - smakują wyśmienicie, ale czy aby na pewno są zdrowe?
Audio
  • Sonda: czy wszystkie owoce są zdrowe (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Rozmowa z prof. Naveeda Sattarem (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Czarna listę owoców prezentuje dietetyk (Czwórka/Poranek OnLine)
Jeśli dbasz o linię nie pij więcej nie 150 ml soków owocowych dziennie
Jeśli dbasz o linię nie pij więcej nie 150 ml soków owocowych dziennieFoto: Glow Images/East News

Zdaniem prof. Naveeda Sattara i dr. Jasona Gilla z Uniwersytetu Glasgow w Szkocji, obecnie przyjmowane wytyczne, zalecające spożywanie 5 porcji owoców i warzyw dziennie, nie powinny obejmować soków owocowych. Bo zdaniem naukowców zawarty w nich cukier może być dla nas tak samo szkodliwy, jak słodzone napoje gazowane.

- Wielu moich pacjentów piło soki owocowe m. in. po to, żeby uchronić się przed cukrzycą czy chorobami serca, nie zdając sobie sprawy, że dostępne w sklepach soki nie są takie zdrowe - tłumaczy prof. Naveeda Sattara. - Przeprowadziliśmy badania, żeby pokazać im, ile tak naprawdę cukru jest w tych napojach.

Mężczyźni kochają burgery - co ze zdrowiem? >>>

Współautor raportu przekonuje także, że włączenie soków owocowych na listę zalecanych produktów spożywczych prowadzi do błędnego przekonania, że mogą być one pite bez ograniczeń. Apeluje on również do firm spożywczych, aby poprawiły oznakowanie soków owocowych w taki sposób, aby konsument wiedział, że nie powinien spożywać więcej niż 150 ml soku dziennie.

- Ludzie na ogół myślą, że picie soków owocowych jest zdrowsze niż słodkich napojów. To oczywiście jest prawdą, lecz jeśli chodzi o ludzi dbających o linię lub będących na diecie, to najlepiej jeśli rozpoczą oni zrzucanie kilogramów od ograniczenia spożycia tego typu napojów.

Suplementy diety nie są nam potrzebne >>>

Zastrzeżenia te dotyczą nie tylko dostępnych w sklepach soków w kartonach, ale także tych świeżo wyciskanych. - Aby samemu przygotować szklankę soku z pomarańczy potrzebujemy trzy lub cztery duże owoce - mówi szkocki naukowiec. - A przecież nikt za jednym razem nie zjada czterech pomarańczy. Dlatego lepiej jest zjeść jeden owoc i popić go wodą. A jeśli już mamy ochotę na sok, to powinniśmy go pić w ilości nie większej niż 150 ml dziennie.

Warto też pamiętać, że owoc owocowi nie równy. - Każdy owoc zawiera tak zwany dobry cukier, ale u osób, które mają problem z metabolizmem glukozy może być on szybciej niż u innych przetwarzany na tkankę tłuszczową - wyjaśnia dietetyk Anna Adamczyk. - W grupie najbardziej kalorycznych owoców z wysokim indeksem glikemicznym są: banany, winogrona, czereśnie i awokado.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka dieta owoce zdrowie

Czytaj także

Cukier już nie krzepi. Biała śmierć kryje się wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 09:00
Kiedyś był synonimem zdrowia. Wystarczy przypomnieć słynne hasło reklamowe "Cukier krzepi", które wymyślił Melchior Wańkowicz. Jednak przez lata nasze podejście do cukru się zmieniło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz być zdrowy? Zastanów się, co jesz

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 10:40
Coraz bardziej dbamy o to, co jemy, wybieramy produkty sezonowe i nie gonimy za kulinarnymi modami. Ma być smacznie, ale też zdrowo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hotel dla pszczół. Zaproś owady do swojego ogrodu

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 16:00
Warto budować dla nich takie "przybytki", by podnieść wydajność plonów. - Dobrze zapylona grusza daje nam 90 proc. więcej owoców - przekonywała w radiowej Jedynce Katarzyna Jagiełło z Greenpeace.
rozwiń zwiń