Dready. Odzwierciedlenie naszej duszy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 19:00
Kiedyś znaczenie dreadów było klarowne. Ktoś, kto je nosił, słuchał najczęściej muzyki reggae i wyznawał wartości, jakie ona ze sobą niesie. Dziś to właściwie już tylko jedna z wielu fryzur. Na szczęście nie dla wszystkich. - Dready to wciąż fajna manifestacja kontrkultury - przekonuje w Czwórce Mirosław "Maken" Dzięciołowski.
Audio
  • Mirosław "Maken" Dzięciołowski o historii dreadów i ciekawostkach związanych z tym uczesaniem (Czwórka/4 do 4)
  • W jaki sposób i po co robi się dready? - materiał Karoliny Mózgowiec (Czwórka/4 do 4)
Mirosław Maken Dzięciołowski
Mirosław "Maken" DzięciołowskiFoto: Bartosz Bajerski

- Robienie dreadów to bardzo skomplikowana sprawa - przyznaje Maken, muzyk, producent muzyczny i dziennikarz, prowadzący w Czwórce poniedziałkowe "DJ Pasmo", a prywatnie miłośnik reggae, który nosi je po to, by podkreślić swoją odmienność od "standardowego członka społeczeństwa". - To, czy nosimy dready, czy też nie, jest kwestią naszej duszy. Choć dzięki temu, że robi je sobie coraz więcej celebrytów, stają się one bardziej zjawiskiem popkulturowym, a nie kontrkulturowym.

Maken zagrał w Czwórce. Zobacz koncert! <<<

Jak je zrobić, poradził nam Robert z Dreadservice.com. - Stosuję technikę opartą na szydełku. Do tego potrzebny jest już tylko grzebień i zwinne ręce - mówi ekspert. - Ale ludzie robią dready bardzo różnie, m.in. przy pomocy wełny bądź cukru. W każdym przypadku włosy muszą być jednak czyste, bez żadnych lakierów.

Dready to fryzura dla cierpliwych. Ich prawidłowe wykonanie zajmuje sporo czasu, a jeśli mamy naprawdę długie i gęste włosy, u fryzjera możemy spędzić nawet dwa - trzy dni. To także fryzura dla tych, którzy nie planują podejmowania standardowej pracy, np. w biurze. - To poważny, życiowy wybór, bo w korporacji na dready ktoś zawsze będzie "krzywo" patrzył - przyznaje Maken.

Czytaj także Bob Marley: reggae jest rzeką miłości <<<

Za co dready kocha Maken? Czy warto je robić na siwych włosach, jak długo schną po umyciu i jak często trzeba poprawiać ich sploty? Skąd dready wzięły się na Jamajce i jakie znaczenie mają dla Polskiej historii? Zapraszamy do wysłuchania  nagrań z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Gentelman i Albarosie na Jamajce znaleźli swój dom

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 13:00
Czym jest wolność dla współczesnego człowieka i przeciwko czemu on się buntuje - na te pytania próbują odpowiedzieć reżyserzy Noël Dernesch i Moritz Springer w filmie "W drodze do Jah".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jamajka - kraj, który nie daje o sobie zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 18:00
- Nie jedźcie na Jamajkę do kurortów turystycznych - apeluje Tomasz Łada, twórca projektu naJamajke.pl. - Jeśli naprawdę chcecie poznać ten kraj zwiedzajcie go na własna rękę. To magiczna wyspa, w której nie można się nie zakochać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dubtonic Kru: wśród młodych artystów za dużo jest pychy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 16:30
Są jedną z najciekawszych młodych formacji na scenie reggae, ale nie zawróciło im to w głowach. Muzycy zespołu Dubtonic Kru uważają, że za sukcesem stoi pokora, ciężka praca i szacunek do korzeni.
rozwiń zwiń