Polacy tyją w zastraszającym tempie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 15:00
- Trening, dieta, sport, zdrowy rozsądek - to jedyne metody w walce o zdrową sylwetkę i dobre samopoczucie - powiedziała w Czwórce specjalistka ds. żywienia Zuzanna Antecka. Raporty są niestety niepokojące. Polacy mają coraz większe problemy z nadwagą.
Audio
  • - Trening, dieta, sport, zdrowy rozsądek - tylko to zapewni zdrowy wygląd (Czwórka/4 do 4)
  • Czy jesteś zadowolony ze swojej wagi? Sonda Czwórki (Czwórka/4 do 4)
Niezdrowa dieta i mało ruchu
Niezdrowa dieta i mało ruchuFoto: Glow Images/East News

W sondzie przeprowadzonej przez Czwórkę, żaden z ankietowanych nie przyznał głośno, że ma problemy z nadwagą i koniecznie musi przejść na dietę. Jedna osoba zaznaczyła tylko, że co prawda nie zmaga się z nadprogramowymi kilogramami, ale chciałaby być odrobinę szczuplejsza. - Moim zdaniem to nie jest zaskakujące. Powoli znika z mediów ciśnienie na bycie chudym, aż do przesady. Trochę lepiej czujemy się w swoim ciele - skomentowała w "4 do 4" Zuzanna Antecka, psycholog i specjalistka ds. żywienia.
Dietetyk Ewa Trusewicz zwróciła uwagę na wyniki badań, z których wynika, że Polacy tyją w jeszcze szybszym tempie niż Amerykanie, których często uznaje się przecież za "wzór" otyłości. - To jest problem, o którym mało się mówi i do którego trochę wstydzimy się przyznać. W Ameryce pierwszy raz od jakiegoś czasu zauważono tendencję spadkową, a w Polsce wśród młodych ludzi jest na odwrót - zauważyła.
PRZECZYTAJ TEŻ: Otyłość się panoszy - czas sięgnąć po sprawdzone rozwiązania

Niektórzy chcąc w szybkim tempie powrócić do szczupłej sylwetki, decydują się na drastyczne rozwiązania. Jednym z nich jest połknięcie tasiemca. Efekty rzeczywiście zauważalne są dość szybko. - Ale to absolutnie nie znaczy, że warto się tak poświęcić, bo później będziemy bardzo tego żałować - przestrzegła Trusewicz.
Równie groźną, a czasem wręcz zabójczą metodą, są magiczne tabletki i herbatki kupowane w internecie. Kuszą niską ceną, błyskawicznymi efektami działania bez żadnego wysiłku, tymczasem koszt sięgnięcia po takie produkty może być niezwykle wysoki. - Wszyscy chcemy być piękni i wyglądać jak gwiazdy filmowe, ale przecież nie ma nic za darmo. Nie możemy zjeść ciastka i mieć ciastka. Nie da się też przez lata "zapuszczać" organizmu, a potem w cudowny sposób, po zażyciu kilku pastylek, osiągnąć wyborną figurę. I musimy o tym pamiętać. Trening, dieta, sport, zdrowy rozsądek - tylko to zapewni nam dobre samopoczucie i dobrą sylwetkę - jasno skwitowała temat Antecka.
Więcej na temat otyłości i walki z nią - w zapisie audycji "4 do 4".
ac/kd

Czytaj także

Dbasz o linię? Nie pij soków owocowych!

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 19:00
Wiosna to pora roku, w której rośnie nasz apetyt na wszystko co świeże i zdrowe. Dojrzewające w słońcu owoce i pyszne soki - smakują wyśmienicie, ale czy aby na pewno są zdrowe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryby i owoce morza to podstawa zdrowej diety

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 18:25
Na zmianę diety i przyzwyczajeń żywieniowych nigdy nie jest za późno. - Warto postawić na ryby. Tym bardziej, że na ich przygotowanie jest wiele sposobów, z których rzadko korzystamy - zachęca Grzegorz Łapanowski, kucharz i dziennikarz Kulinarny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z otyłością można walczyć przez edukację

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 16:00
Od lat utarło się, że człowiek fajny to ten szczupły. Jednak z drugiej strony w Polsce mamy do czynienia z najszybszym w Europie przyroście osób otyłych, szczególnie w młodym pokoleniu.
rozwiń zwiń