Włosi - tylko oni tak kochają życie!

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 17:40
Głośni, weseli, zawsze skłonni do zabawy, wypicia filiżanki kawy i niechętni do wyprowadzki z domu rodzinnego. Takie są nasze pierwsze skojarzenia na myśl o Włochach. Ile w nich prawdy?
Audio
  • O stereotypach związanych z Włochami mówiła Julia Wolner z dwumiesięcznika o Włoszech "La Rivista" (Czwórka/4 do 4)
Rzym
RzymFoto: Glow Images

- Kawę rzeczywiście bardzo lubią i po dłuższym pobycie we Włoszech jedną z myśli, która towarzyszy nam przez cały dzień, jest chęć wypicia kawy. Kolejnej. I jeszcze jednej. Dodam, że w nawyk wchodzi używanie zamiennie słów kawa i espresso - przyznała ze śmiechem w "4 do 4" Julia Wolner, redaktorka naczelna dwumiesięcznika o Włoszech "La Rivista".

Lasagne,
Lasagne, foto: Glow Images

Stereotypów związanych z mieszkańcami kraju położonego na półwyspie Apenińskim jest znacznie więcej niż rodzajów makaronu i dodatków do pizzy. A pasty oraz pizze Włosi oczywiście uwielbiają. Kuchnia to coś, czym się chlubią i co jest ich produktem eksportowym. - Ale nie tylko, bo jedzenie oni po prostu celebrują. Rodzinne posiłki czy spotkania przyjaciół w restauracjach są dla Włochów czymś niezwykle ważnym. Biorąc jednak pod uwagę, że ich kuchnią zachwycamy się na całym świecie, czy można się temu dziwić? - retorycznie pyta Wolner.

"Są niezwykle czuli, adorują wszystkie kobiety, mają o sobie bardzo wysokie mniemanie, a matka jest dla nich najważniejsza" - to z kolei obiegowa opinia o włoskich mężczyznach. Potwierdzają ją zresztą słuchacze Czwórki, zapytani o skojarzenia z mieszkańcami Italii. Wolner widzi sprawę trochę inaczej. - Tutaj chodzi bardziej o zmysłowe odbieranie świata. Rzeczywiście coś takiego u nich występuje. Jednak nie utożsamiałabym tego z fajnym albo niezbyt korzystnym stereotypem, tylko prawdziwym duchem. Oni tacy są, mają ten ogień, kochają życie!

PRZECZYTAJ TEŻ: Co spędza sen z powiek Włochów?

Wolner we Włochach ceni tę serdeczność i afirmację życia. Co jej przeszkadza? Jakie cechy charakteru mieszkańców Rzymu, Turynu czy Padwy uważa za najgorsze? Zapraszamy do nagrania audycji.

(ac/mk)

Czytaj także

Wenecja - najlepsze miejsce na świecie, by wypić kawę

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 01:00
Kawa jest prawdziwą pasją Włochów, a słynne kawiarnie znajdują się na placu św. Marka w Wenecji. – Włoska kawa jest najlepsza na świecie – mówi Kuba Kordyś, barista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słoneczna Italia - wymarzone miejsce na studia?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 16:00
Okazuje się, że egzamin z języka włoskiego i polska matura wystarczą, by podjąć studia we Włoszech. Niestety na przeszkodzie stoi jedna rzecz: finanse.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na włoskich drogach miej oczy szeroko otwarte

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 19:20
- Włosi są dobrymi kierowcami, a jazda w wielkich miastach nie jest tak chaotyczna jak w Moskwie albo Stambule. Trzeba jednak być bardzo uważnym - powiedział w Czwórce Szczepan Mroczek z "Top Gear".
rozwiń zwiń