Wenecja - najlepsze miejsce na świecie, by wypić kawę

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 01:00
Kawa jest prawdziwą pasją Włochów, a słynne kawiarnie znajdują się na placu św. Marka w Wenecji. – Włoska kawa jest najlepsza na świecie – mówi Kuba Kordyś, barista.
Audio
  • Jak przygotować doskonałą kawę? (4 do 4/Czwórka)
  • Julia Wolner o tym, dlaczego warto do Wenecji wybrać się własnie na... kawę (4 do 4/Czwórka)
  • Kawowy savoir vivre (4 do 4/Czwórka)
Wenecja - najlepsze miejsce na świecie, by wypić kawę
Foto: sxc.hu/cc

Piją ją na śniadanie, po obiedzie i po kolacji. Włosi poprzez słowo "kawa” rozumieją zazwyczaj espresso charakteryzujące się mocnym smakiem i aromatem. – Włoska kawa jest bardzo specyficzna – tłumaczy Kuba Kordyś, barista. – Jest długo palona. Im dłużej, tym bardziej wydobywają się wszystkie aromaty i olejki eteryczne, które zawiera. Ma także „kopnięcie”, którego nie ma żadna inna kawa, a podczas picia, po języku przechodzą niepowtarzalne ciarki.

Być może dlatego właśnie zwiedzanie Wenecji warto zacząć od wypicia filiżanki włoskiej kawy. – To dobre miejsce, bo klimat bardzo sprzyja piciu tego napoju – mówi Julia Wolner, redaktor naczelna magazynu o Włoszech Lari Vista. – Miasto jest trochę senne, często zamglone.

Tam też, przy placu Św. Marka, znajduje się jedna z najstarszych kawiarni świata, czyli Florian. – Działa nieprzerwanie od XVIII w. – mówi Wolner. – Drugą z historycznych kawiarni jest Quadri, która znajduje się nieopodal.

Odwiedź z nami najbardziej niezwykłe zakątki świata <<<

Choć Wenecja jest często wybieranym kierunkiem wakacyjnych wojaży, właściwie przez turystów z całego świata,  w tym mieście coś ciekawego znajdą dla siebie nawet ci, którzy na tłumy mają alergię. – Jeżdżę tam zimą – mówi Wolner. – Wówczas jest tam mniej ludzi, a poza tym… chyba wtedy to miasto jest jeszcze ładniejsze.

By dowiedzieć się więcej m.in. o tym, ile kosztuje kawa we Włoszech, dlaczego lepiej nie pić tam herbaty, czemu w zimie konieczne jest wystawianie drewnianych pomostów i po co turystom w tym mieście kalosze, posłuchaj nagrań rozmów z audycji "4 do 4".

(kd/czwórka)

Czytaj także

Osiołka sardyńskiego oszukać można tylko raz

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 17:18
Druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym nazywana bywa kontynentem w miniaturze, bo oprócz morza i wspaniałych plaż są tam rzeki, jeziora, wodospady, jaskinie i piękne góry. Uroki Sardynii miały okazję docenić dwie autostopowiczki z Polski - Julia Starońska i Karolina Kepler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sardyńczycy żyją długo i szczęśliwie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 10:00
Nazywana miniaturowym kontynentem, wyspa przyciąga turystów najpiękniejszymi włoskimi plażami. Na Sardynii lato zaczyna się pod koniec maja. I jest dość przewidywalne: gorące, słoneczne, piękne i bardzo taneczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne opalanie? "Coś takiego nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 12:25
W ostatnich latach zapanowała moda na opalanie. Latem wystawiamy więc nasze ciała na słońce, by choć odrobinę zbrązowiały. – Gdy widzę opalających się ludzi w parkach, bądź na plaży, budzi to we mnie grozę – mówi dr Monika Słowińska z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spojrzenie na chińską prowincję

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 15:00
Anna Jaklewicz nie podróżuje utartymi szlakami, jak gdzieś jedzie to na kilka miesięcy. Na potrzeby swojej książki zjadła nawet psa.
rozwiń zwiń