Polak na wakacjach - już bez białych skarpet, ale ciągle z ułańską fantazją

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 10:00
Co trzeci Polak chce wyjechać na wakacje, a połowa z nas na urlopie spędzi od 8 do 14 dni. Takie są najnowsze statystyki dotyczące letniego wypoczynku. A co z naszymi letnimi przyzwyczajeniami i zachowaniami? Czy Polak na wakacjach nadal sieje postrach i zniszczenie?
Audio
  • Polak na wakacjach walczy ze stereotypami - czy jesteśmy już turystami idealnymi? (Czwórka/4 do 4)
Polak na wakacjach - już bez białych skarpet, ale ciągle z ułańską fantazją
Foto: Glow Images/East News

Arkadiusz
Arkadiusz Kulbacki i Jarosław Żyliński

- Tak postawione pytanie wynika z stereotypów, które przez lata utrwalały się w naszej mentalności. Że statystyczny rodak na wakacjach musi być zaniedbany, ciągle zawiany i zagubiony - przekonuje pilot wycieczek Mateusz Knol. - Owszem, jesteśmy chyba jedyną nacją na świecie, która bije brawo po wylądowaniu samolotu, ale mnie osobiście to nie przeszkadza. Chciałbym, żeby Polacy byli dumni z tego, co osiągnęli. Żeby tak, jak Francuzi i Włosi, byli sobą. Żeby w każdym miejscu Europy czuli się jak w domu. I żebyśmy wreszcie przestali mieć kompleksy, bo z tego powstają największe kłopoty.

Widać to zwłaszcza w trakcie zorganizowanych wyjazdów "all inclusive". Darmowy alkohol, przesadnie wystylizowane kobiety na basenie z egzotycznymi drinkami, mężczyźni w sandałach i z aparatem fotograficznym przyrośniętym do ręki. - Tak niestety to wygląda w kurortach w Egipcie albo w Turcji - mówi rezydent. - Ale młode pokolenie Polaków w niczym nie odstaje od rówieśników z innych części świata. Są otwarci, pewni siebie, znają języki i znają swoją wartość. Nie do końca jednak pochwalam ich zachowanie. Są głośni, mają ułańską fantazję, a to często prowadzi do katastrofy.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie >>>

Mimo to w rankingach przygotowywanych przez biura podróży i hotele rzadko znajdujemy się na liście najgorszych turystów. - Powód może być całkiem prozaiczny, na gościnnych występach Polak nie jest zarozumiały. Nie patrzy na innych z wyższością, co zdarza się mieszkańcowm wysoko rozwiniętych krajów Europy Zachodniej - wyjaśnia psycholog Jarosław Żyliński. - Niemniej jednak uważam, że jeszcze możemy nad sobą popracować. Żeby po prostu czuć się lepiej.

W audycji "4 do 4" gościli Arkadiusz Kulbacki ze Student Travel i psycholog Jarosław Żyliński. Posłuchaj nagrania.

(kul/kd)

Czytaj także

Big Ben - symbol Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 13:40
Największy zegar w Londynie kryje w sobie niejedną tajemnicę oraz 14-tonowy dzwon umieszczony na szczycie 106 metrowej wieży. O historii tej budowli porozmawiamy z anglistą Sławomirem Izakiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mierzeja Wiślana - region pełen bursztynu i powojennych pamiątek

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 08:00
Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej. Ma około 96 km długości i niecałe 2 km szerokości, a jej wysokość w niektórych miejscach sięga 30 m. - Moim zdaniem nigdzie w Polsce nie ma tak pięknych plaż, jak właśnie tam - mówi podróżnik Adam Gąsior.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święty Mikołaj latem czeka na turystów

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 15:00
Renifery, elfy w czerwonych ubrankach i "bajkowy" dom z drewnianych pali - tak w lecie wygląda wioska Św. Mikołaja, znajdująca się w miasteczku Rovaniemi, położonym w Laponii.
rozwiń zwiń