"Dopalacze" - legalny substytut narkotyków?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 17:00
"Dopalacze" to potoczna nazwa różnego rodzaju produktów, zawierających substancje psychoaktywne. Środki te są produkowane, aby ominąć obowiązujące zakazy antynarkotykowe.
Audio
  • Sonda: co Polacy wiedzą o "dopalaczach"? (Czwórka/4 do 4)
  • "Dopalacze" to produkty legalne i można je posiadać (Czwórka/4 do 4)
Dopalacze - legalny substytut narkotyków?
Foto: Glow Images/East News

Jeszcze kilka lat temu "dopalacze" można było kupić w sieci sklepów w całej Polsce. Dziś ich sprzedaż przeniosła się głównie do sieci. Jednak, jak podkreślają eksperci, całkowite usunięcie ich z rynku jest jak walka z wiatrakami. O problemach młodzieży, zażywającej środki odurzające, rozmawialiśmy w Czwórce z psychoterapeutą Tomaszem Harasimowiczem oraz Piotrem Malczewskim z Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

- Z "dopalaczami" jest inna sytuacja, niż z narkotykami, gdyż są to substancje nie objęte kontrolą, czyli to produkty legalne, które można posiadać - tłumaczą eksperci.

Czytaj także: Marihuana legalna w coraz większej liczbie krajów<<<

Owe produkty głównie trafiają do osób pełnoletnich, ponieważ teoretycznie jest zakaz ich sprzedaży nieletnim. Zaobserwowano również, że te substancje stają się popularne wśród problemowych użytkowników narkotyków jako substytuty "dragów". Natomiast grupa osób poniżej 18. roku życia częściej sięga po środki dostępne w aptece. Informacje o odurzających działaniach leków młodzież czerpie metodą przekazu środowiskowego na poziomie szeptanym i internetowym.

Aby dowiedzieć się więcej o "dopalaczach", ich statusie prawnym oraz sugerowanych metodach walki z precederem ich sprzedażych, serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji z audycji "4 do 4".

bc/kd

Czytaj także

Elektroniczny lekarz pomoże ci przez internet?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 15:55
Aż 90 % Polaków deklaruje, że korzysta z porad medycznych online. - Dotyczy to głównie "pierwszego kontaktu" - tłumaczy Maciej Gliński z ARC Rynek i Opinia. - Ludzie pytają, dokąd udać się z określonymi objawami, jakie badania zrobić i który specjalista mógłby pomóc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe "dopalacze" na polskim rynku?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 15:00
W internecie można kupić tzw. research chemicals, czyli substancje psychoaktywne, które formalnie wciąż są w fazie badań. Ich amatorów niestety przybywa. - To najprostsza droga, by popełnić efektowne samobójstwo – mówi prof. dr hab. Paweł Januszewicz, dyrektor ds. naukowych Narodowego Instytutu Leków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspinaczka górska - przełamywanie swoich słabości

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 17:00
Krzysiek i Maciek wspinają się już kilkanaście lat. Oboje twierdzą, że najprzyjemniejszą rzeczą we wspinaniu się jest zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Poznaliśmy ich przy "robieniu" nowej drogi w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która potem została nazwana Radiorysa.
rozwiń zwiń