Polacy tańczą świetnie!

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 18:30
O coraz bardziej roztańczonych rodakach, tanecznych trendach w karnawale i o tym, jak z rockowej "Roxanne" zrobić tango, mówił w "Magazynie" tancerz i choreograf Maciej Zakliczyński.
Audio
  • Maciej Zakliczyński w Czwórce - całość rozmowy

Uważam, że Polacy tańczą świetnie, coraz lepiej. Myślę, że niedługo osiągniemy w tańcu globalny sukces – cieszy się Maciej Zakliczyński, redaktor naczelny magazynu „Place For Dance”, choreograf i trener sceniczny, znany z programów „Taniec z gwiazdami” i „You Can Dance”.

Według Macieja Zakliczyńskiego w nadchodzącym karnawale na parkietach będą królowały tańce latynoskie, zwłaszcza niezwykle w Polsce popularna salsa, oraz samba. Gość Czwórki dostrzega również renesans balów. – Ludzie zaczynają wracać do smokingów i fraków. Następuje powrót do orkiestr. W natłoku tych wszystkich instrumentów aż chce się wyskoczyć na parkiet i zatańczyć fokstrota – zauważa.

Jak powstają układy choreograficzne do przebojów? Piosenki, zwłaszcza rockowe, rzadko brzmią przecież jak utwory do tańca. Tymczasem dobry choreograf potrafi „usłyszeć” w nich tango, cza-czę czy walca. – Myślę, że to kwestia aranżacji. Na przykład w przypadku „Roxanne” The Police wszystko zaczęło się od „Moulin Rouge”. W tym filmie tanecznym utwór Stinga potraktowano jako tango. Potem pojawił się na parkietach i turniejach – tłumaczy Maciej Zakliczyński.

Kto jest ulubionym autorem „nietanecznych” utworów według Macieja Zakliczyńskiego? – Zdarza się, że coś usłyszę w radiu i chcę do tego zatańczyć albo pokazać komuś, jak mógłby zatańczyć. Staram się jednak nie wartościować. Kocham Kate Bush, to jest moja ulubiona wokalistka – zdradza gość „Magazynu”. – Są utwory, do których w ogóle nie powinno się robić choreografii. Takim utworem jest na przykład „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena – zastrzega.

– Lubię tańczyć fokstrota – zdradza Maciej Zakliczyński. – Nie przepadam natomiast za takimi imprezami jak wesela, imieniny u rodziny. Wtedy wszyscy chcą, żebym jako profesjonalista z nimi potańczył. A takie przechodzenie na grunt zawodowy nie pozwala się wyluzować – zdradza gość „Magazynu” w Czwórce.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Macieje Zakliczyńskim. Dźwięki i film znajdziesz w boksie po prawej.

ŁSz

Czytaj także

Zawód: sędzia taneczny

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 19:25
Sędziując na turniejach staram się pamiętać, że jako tancerz sam byłem kiedyś oceniany – mówi sędzia Marek Chojnacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SheMoans zadebiutują autorskim albumem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 13:50
Współpraca nam zażera. Chcemy to wykorzystać – mówi wokalistka żeńskiej supergrupy znanej z programu Szymona Majewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrygent ćwiczy do lustra

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 13:11
Muzyka, którą gram z orkiestrą, jest na wpół elegancka, a na wpół rozrywkowa – mówi Tomasz Szymuś, dyrygent znany między innymi z „Tańca z gwiazdami”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie lubisz żmudnych treningów? Tańcz Zumbę!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 11:50
Chcesz się odstresować i zregenerować siły, a jednocześnie zyskać dużo energii na cały tydzień? Zumba jest właśnie dla Ciebie!
rozwiń zwiń