Na ratunek z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 10:36
- To jest coś, czego się raz nauczymy i co będziemy pamiętali do końca życia –mówi o udzielaniu pierwszej pomocy Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Audio


W samym województwie mazowieckim szkolenie z niesienia pomocy organizowane przez WOŚP objęło 1 333 szkoły, natomiast w całej Polsce - 11 094 placówek. To niezwykle ważne, gdyż zgodnie z polskim prawem każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy.

- Wystarczy nawet wezwanie pogotowia – wyjaśnia Paulina Romulewicz, instruktorka pierwszej pomocy i koordynatorka programu „Ratujemy i uczymy ratować”.

Instruktorom z WOŚP zależy nie tylko na edukowaniu, ale również zmianie świadomości i eliminacji „znieczulicy społecznej”. Dlatego chcą, by pierwszej pomocy uczono w każdej podstawówce. I w błędzie jest ten, kto uważa, że kilkuletnie dziecko nie będzie umiało pomóc.

- Dzieci mają dużo więcej odwagi, niż osoby dorosłe. Bardzo często to one są tymi osobami, które udzielają pierwszej pomocy, chociażby przez wezwanie pogotowia – dodaje Paulina Romulewicz.

Zasady udzielania pierwszej pomocy regularnie się zmieniają.

- Co pięć lat spotkają się „mędrcy świata”, którzy ustalają wytyczne resuscytacji . Obecnie przyjęte jest, że wykonujemy trzydzieści uciśnięć i dwa wdechy – wyjaśnia instruktorka pierwszej pomocy.

Takie ustalenie obowiązuje od końca 2010 roku. Nie oznacza to jednak, że jeśli kilka lat temu przeszliśmy szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, to teraz powinniśmy stać z założonymi rękami. Zawsze w pewnym stopniu możemy pomóc!

A oto kilka złotych zasad, o których powinniśmy pamiętać udzielając pierwszej pomocy:
1. Zadbać o własne bezpieczeństwo (np. używając jednorazowych rękawiczek)
2. Zabezpieczyć miejsce wypadku, by uniknąć kolejnych
3. Sprawdzić, co się stało, ile osób jest poszkodowanych itp.
4. Wezwać pomoc


Co robić później… zależy od sytuacji. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co robić jeśli mamy do czynienia z wypadkiem samochodowym, a także jak przeprowadzać resuscytację, posłuchajcie fragmentu audycji „Pod Lupą”, który znajdziecie w ramce po prawej stronie.


KaW

Zobacz więcej na temat: dzieci POLSKA kawa zdrowie
Czytaj także

Bez rock and rolla w ludziach nie byłoby Orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2011 10:51
Przygotowania do finału WOŚP ruszają już we wrześniu, tuż po zakończeniu Przystanku Woodstock - tłumaczy rzecznik Fundacji Jurka Owsiaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie liczenie WOŚP zakończone - padł rekord!

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 12:10
Jerzy Owsiak nam pierwszym zdradził, ile pieniędzy udało się zebrać podczas tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiedzą co zrobić z tą kasą

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 16:16
Jerzy Owsiak: Bardzo cieszymy się z rekordowej kwoty, którą udało nam się w tym roku zebrać. Jesteśmy w trakcie planowania wydatków.
rozwiń zwiń