Stop kryzysowi: Jak zaplanować domowy budżet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 16:20
Każde, nawet najmniejsze pieniądze, które wpadną nam na konto, trzeba „poukładać” i racjonalnie zaplanować ich wydawanie, po to, by jak najwięcej z tej kwoty zostało nam do kolejnej pensji.
Audio

Zdaniem Marcina Krasonia, analityka finansowego w Open Finance, okiełznanie domowego  budżetu to tak naprawdę wcale nie jest łatwe zadanie. – Przede wszystkim trzeba zacząć od skontrolowania go – tłumaczy Krasoń. – Jeśli po prostu usiądziemy i zaczniemy wyliczać, może się okazać, że zrobimy błędne założenia. Rzeczywistość jest trochę inna niż nam się wydaje a pieniądze wydajemy nieco nieświadomie.

Warto więc dokładnie notować wszystkie wydatki, nawet te jednorazowe, albo przypadkowe.

Mimo, że jest sporo aplikacji komputerowych ułatwiających zarządzanie domowym budżetem, Ekspert Czwórki poleca zwykłego Exela, w którym przecież tabele można konfigurować dowolnie. – Wystarczy raz na kilka dni wystarczy opróżnić portfel z paragonów i spisać to, co się na nich znajduje. Po co najmniej trzech miesiącach możemy coś już o naszym budżecie domowym powiedzieć – tłumaczy Marcin Krasoń. –Zorientujemy się, w których sektorach warto trochę przyoszczędzić. W razie problemów finansowych najłatwiej zrezygnować z wydatków na rozrywkę, bo przecież bez prądu czy internetu trudno się obejść.

Taka dokładna, wnikliwa analiza wydatków przyniesie też pewnie kilka niespodzianek. Może się na przykład okazać, wbrew obiegowym opiniom, że nieprawdą jest, że najwięcej pieniędzy wydajemy na jedzenie. – Bardziej obciąża nas rata kredytu hipotecznego, samochód w leasingu… – zgaduje analityk i tłumaczy: - Ile gospodarstw domowych, tyle budżetów, bo każdy z nas ma przecież inną sytuację.

Marcin
Marcin Krasoń w sutdiu Czwórki/fot. Aurelia Chmiel

Zdaniem Marcina Krasonia, racjonalizacja wydatków domowych nie oznacza, że należy od zaraz rezygnować z przyzwyczajeń, nawyków, czy hobby, jak chodzenie do kina, czy kupowanie książek. – Ale fajnie jest mieć jakiś bufor, który w razie kłopotów i nieprzewidzianych wydatków stanie się rezerwą, z której można będzie czerpać – tłumaczy ekspert.

Domowy budżet warto racjonalnie zaplanowac także dlatego, że czekają nas niebawem podwyżki cen. Posłuchaj, co zdrożeje, klikając w jedną z ikonek dźwięku.

Więcej na temat organizowania domowych finansów dowiesz się, słuchając całej rozmowy w Marcinem Krasoniem w audycji "Pod lupą".

Nowy cykl "Stop kryzysowi", realizowany jest przez Narodowy Bank Polski i Polskie Radio. W każdy poniedziałek, przez najbliższe 16 tygodni w audycji „Pod lupą” będą pojawiały się tematy okołoekonomiczne i gospodarcze.

(kd)

Czytaj także

Kryzys to moment, by coś zmienić

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 14:00
O finansach w czasach kryzysu i mądrym wydawaniu pieniędzy rozmawiamy w Czwórce z Ignacym Morawskim, ekspertem w sprawach ekonomii.
rozwiń zwiń