To nie kucharz króluje w restauracji

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2012 12:00
Jak się okazuje, w restauracjach najwięcej do powiedzenia ma nie kucharz, a menadżer, który dba o to, by goście byli zadowoleni. Jakość potraw to sprawa drugorzędna?
Audio

Jaką kuchnię preferują słuchacze Czwórki? Włoską, francuską, indyjską? Zdania są podzielone. Swoich zwolenników ma także oczywiście kuchnia polska. Schabowy z zasmażaną kapustą wiedzie prym. Może na żołądek nie wpływa to wybitnie dobrze, ale każdy ma przecież prawo do chwili słabości.

Jedzenie, jedzeniem, ale wcześniej ktoś musi to przygotować. Jakie zwyczaje panują przy stolikach w restauracji - o tym słuchacze Czwórki doskonale wiedzą. A kto odpowiada za porządek w kuchni?

- Menedżer. To on dba o to, aby goście byli zadowoleni - mówi w audycji "Pod Lupą" Katarzyna Węsierska, reporterka Czwórki.

Tajniki funkcjonowania restauracji zdradza Czwórce, Radosław Siewnicki, menadżer warszawskiej restauracji na ul. Zielnej. - Pilnuję, aby pracownicy przestrzegali standardów obsługi. Muszą znać kartę win, kartę dań. Cały czas wprowadzamy jakieś nowości, więc karta dań dosyć często się zmienia - opowiada Siewnicki.

Goście największą styczność mają z kelnerem i barmanem, dlatego muszą oni mieć stalowe nerwy, znosić bez zmrużenia oka zachcianki klientów. A barman? Dobry barman, musi umieć słuchać i jak wytrawny psycholog powinien czasami powiedzieć do gościa, że "może już wystarczy..."

Więcej na temat prowadzenia restauracji dowiesz się słuchając audycji "Pod Lupą".

MF

Zobacz więcej na temat: kuchnia polska schabowy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W restauracji przerabiano martwego tygrysa na maść

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 18:04
Policja wietnamska skonfiskowała martwego tygrysa, gotowanego przez właścicielkę, która zamierzała go wykorzystać do produkcji tradycyjnego i bardzo drogiego lekarstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hot dog nafaszerowany luksusem już do kupienia

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 19:41
W restauracji w Vancouver w Kanadzie od kilku dni można kupić najdroższego hota doga na świecie. Kosztuje 100 dolarów kanadyjskich, czyli ok. 300 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposób na kryzys: przyjdź bez spodni - kolacja gratis

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 07:03
Włoscy restauratorzy, by przyciągnąć klientelę, silą się na coraz bardziej oryginalne rozwiązania.
rozwiń zwiń