Przemoc w szkole... to się dzieje naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 08:00
Bójki zdarzają się na szkolnych korytarzach coraz rzadziej. Coraz mniej także widzi się poobijanych uczniów. Dziś przemoc wśród młodych ludzi wchodzi w inny wymiar i, zdanim gości Czwórki, wcale nie wiadomo, czy nie gorszy.
Audio
  • Rozmowa z Jarosławem Szulskim i Elżbietą Potempską (Czwórka/Pod lupą)
  • Przemoc w szkołach - materiał Błażeja Prośniewskiego (Czwórka/Pod lupą)
Problem przemocy rówieśniczej dotyka coraz większej liczby dzieci
Problem przemocy rówieśniczej dotyka coraz większej liczby dzieciFoto: Glow Images/East News

Coraz głośniej mówi się o tym, że młodzi ludzie nie szanują swoich nauczycieli. Coraz częściej zdarza się, że uczniowie niewłaściwie odnoszą się do nauczycieli, a pewne granice zostają przekroczone. Zdaniem Elżbiety Potempskiej, psycholożki i psychoterapeutki z Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju SWPS, taki stan rzeczy ma dwa podstawowe źródła. – Pierwszym jest to, że mechanizmy, które wyzwalają agresję, szerzą się w całym społeczeństwie. Ludzie są zagonieni, podminowani, sfrustrowani i źli. Agresja dominuje także w mediach – tłumaczy Potempska. – Drugi to to, że, choć świat idzie do przodu, niewiele zmienia się system kształcenia nauczycieli. 
Zdaniem Jarosława Szulskiego, nauczyciela ze stołecznego gimnazjum i liceum im. Rejtana, który doświadczenie zawodowe zdobywał w wielu najlepszych szkołach w Warszawie, rzadko się zdarza, by przemoc na korytarzach przejawiała się zwykłą bójką. Ona istnieje, tylko przybiera inne formy.

Jarosław
Jarosław Szulski, Elżbieta Potempska i Justyna Dżbik
/fot. Aleksandra Górska

- To się zdarza zwłaszcza w gimnazjach, ale przemoc fizyczna praktycznie nie istnieje – opowiada Szulski, który był gościem Czwórki. – Są jednak różne inne rodzaje przemocy, nie wiem, czy nie gorsze.
Więcej na temat przemocy w szkołach, o jej źródłach, konsekwencjach i sposobach radzenia sobie z nią dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "Pod lupą".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Warszawa

Czytaj także

Ultimate frisbee - będzie nowy sport narodowy?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 14:33
Ultimate Frisbee tym różni się od zwykłego frisbee, że jest to sport drużynowy. – Na boisku obie drużyny dążą do tego, by przejąć dysk od przeciwników i zdobyć punkty – opowiadają w Czwórce sportowcy z Polskiego Stowarzyszenia Graczy Ultimate.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seksoholizm i fonoholizm, czyli choroby XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 16:00
W Polsce pojawia się coraz więcej poradni leczących uzależnienie od internetu, komputera, portali społecznościowych, telefonu komórkowego, albo seksu.
rozwiń zwiń