Banki - można im ufać?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 15:14
Po kredyt zazwyczaj zwracamy się do banku, na koncie lokujemy oszczędności swojego życia. Czy w dobie kryzysu można ufać tym instytucjom?
Audio

- Gdybyśmy nie ufali swojemu bankowi, to oszczędności swojego życia nie powieżylibyśmy instytucji, do której nie mam zaufania - mówi Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. - Gdy jest kryzys, burza i zawierucha, na szczęście głównie w Europie Zachodniej i Stanach, to bank jest takim miejscem, gdzie spokojnie możemy przechowywać swoje pieniądze - dodaje.

Niestety czasem zdarza się tak, że doradcy bankowi nie traktują nas poważnie, czasem w pisemnej umowie proponowane warunki kredytu lub lokaty różnią się od tych, które ustaliliśmy ustnie. Krzysztof Grzybowski zapytał więc ekspertów: kim my jesteśmy dla banku?
- Dla banku jesteśmy przede wszystkim klientem, podmiotami, które pozwalają na funkcjonowanie banku. Bank nie ma tajnej piwnicy, w której znajdują się pieniądze - mówi ekspert. - Ta instytucja zbiera od ludzi pieniądze. Umawia się z nimi, że w określonym czasie im odda, wraz z wysokimi odsetkami.
Dr Marcin Gospodarowicz z Katedry Bankowości SGH dodaje: - Banki to nie sklepy. Są instytucjami zaufania publicznego. Działają w interesie swoich akcjonariuszy, właścicieli.  

Wciąż mało wiemy o działaniu banków, wciąż ograniczamy kontakty z nimi do minimum. Bardzo okrutny obraz naszej bankowej świadomosci pokazują statystyki - posłuchaj audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4" i dowiedz się więcej na ten temat.
Zapraszamy również do wysłuchania materiału Kasi Tarnopolskiej o naszym zaufaniu do banków i bankowych przygodach Mileny Kobierskiej.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słomiany zapał protestujących przeciw ACTA

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 15:16
W styczniu tysiące ludzi w Polsce wyszło na ulice by protestować przeciwko ACTA. Dziś, gdy głosowano nad projektem, w mediach i na ulicach cisza. Załatwiliśmy wszystko w styczniu, a może zapomnieliśmy o sprawie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mandat dla policjanta? To się zdarza

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 15:00
Za co możemy dostać mandat? Kto może go nam wystawić i jak się zachować w sytuacji, gdy policjant łamie prawo? Na te i inne pytania odpowiadał inspektor Dariusz Podleś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak na wakacjach: jedzie na Mazury, pije i bawi się do świtu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 19:52
Gdzie najchętniej spędzamy wakacje i jakie są nasze główne grzechy? O tym wszystkim opowiemy na podstawie sondaży. Zapraszamy na nowy cykl "Sondażownia", który obnaży prawdziwe oblicze Polaków. Tych na wakacjach i nie tylko.
rozwiń zwiń