Mandat dla policjanta? To się zdarza

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 15:00
Za co możemy dostać mandat? Kto może go nam wystawić i jak się zachować w sytuacji, gdy policjant łamie prawo? Na te i inne pytania odpowiadał inspektor Dariusz Podleś.
Audio

Z policyjnych danych wynika, że Polacy najwięcej mandatów zgarniają w czasie jazdy samochodem. Najwięcej za przekroczenie dozwolonej prędkości. - Wykryliśmy już ponad 1,6 miliona przypadków przekroczenia prędkości przez naszych kierowców. Najczęściej wykroczenie to mieści się w przedziale od 20 do 40 kilometrów, choć trafiają się szaleńcy, którzy w terenie zabudowanym pędzą i 170 km na godzinę - opowiadał gość audycji "4 do 4".

Drugie miejsce w tej statystyce zajmuje jazda bez pasów, na trzecim zaś uplasowało się spowodowanie kolizji drogowej. Polacy sporo mandatów otrzymują za przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu oraz picie alkoholu w miejscach publicznych. Okazuje się, że nie zawsze funkcjonariusz, który wykrył wykroczenie musi sięgać po bloczek z mandatami.

- Prawo daje policjantowi możliwość zdecydowania, czy ma dać komuś mandat, czy może ograniczyć się do pouczenia. On ponosi odpowiedzialność za tę decyzję. Czasem pouczenie wystarczy by wpłynąć na postawę łamiącego prawo - opowiadał inspektor Podleś.

Każdorazowo gdy policjant zdecyduje się wypisać mandat, jest zobowiązany do podania nam podstawy prawnej dla swojego działania. - Obywatel może nie przyjąć mandatu. Taka odmowa skutkuje tym, że policjant ma obowiązek wypisać wniosek o ukarania do sądu i wtedy sąd decyduje o zasadności kary - wyjaśniał gość Krzysztofa Grzybowskiego.

W czasie audycji, swoje zapytania w kwestii mandatów zadawali słuchacze Czwórki. Czy można dostać mandat za rozmawianie przez telefon w czasie jazdy na rowerze, lub słuchając w jej trakcie muzyki przez słuchawki? Jak się zachować gdy widzimy policjantów łamiących prawo? Na te pytania poznasz odpowiedź słuchając nagrania audycji.

bch

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawdź, czym się różni jedzenie od "żarcia"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 00:01
Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach i… w kaloriach. Wbrew pozorom szybkie "żarcie" nie jest takie niezdrowe. Kebab, hamburger czy zapiekanka raz na jakiś czas nikomu nie zaszkodzą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile kosztuje twoje dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 16:01
Dzieci są bezcenne, ale niestety... niezbyt "tanie". Utrzymanie i wychowanie statystycznego potomka, od narodzin do ukończenia 20. roku życia, to koszt rzędu 176 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto trzyma rękę na domowej kasie, czyli finanse w związku

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 16:00
To wygląda z reguły tak: nie chcemy się kłócić o pieniądze i nie lubimy tego robić, ale gdy już pokłócimy się o jakąkolwiek inną błahostkę – zawsze niemal dochodzi do tematu finansów. A wtedy nie ma zmiłuj: pierzemy brudy czterech pokoleń w rodzinie partnera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rowerem przez Islandię

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 14:00
2,5 tysiąca kilometrów na jednośladzie to wyzwanie jakie stawia przed sobą Piotr Mitko. Celem jego wyprawy jest pomoc podopiecznemu Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż na wschód. Cel: Gruzja

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 15:41
Gruzja to kraj morza i gór, bakłażana na 1001 sposobów, najdłuższych toastów i przepięknych tańców mówiących o charakterze narodu. Krzysiek Grzybowski, Kasia Tarnopolska i ich gość przekonują w Czwórce dlaczego warto się tam wybrać.
rozwiń zwiń