David Bowie i jego berlińska trylogia

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 16:54
Choć już od dłuższego przymierzał się muzycznej emerytury, po 10 latach milczenia postanowił powrócić. I zrobił to w wielkim stylu.Tymczasem jego największe hity powstały w Berlinie, w latach 70. Czwórka ruszyła tropem Davida Bowiego.
Audio
David Bowie podczas koncertu w Finlandii w 2003 r.
David Bowie podczas koncertu w Finlandii w 2003 r.Foto: PAP/EPA/fot. Sari Gustafsson

10 marca 2013 roku ukazał się jego najnowszy krążek pt. "Where are we now". Na okładce zobaczyć możemy zdjęcie warsztatu, nad którym swego czasu mieszkał piosenkarz.  

Panorama
Panorama Berlina

Bowie żył w Berlinie w latach 70. To właśnie tam nagrywał, zdaniem krytyków, swoje największe hity. Do dziś jednak, według Olgi Morawskiej, podróżniczki i autorki książek, to miasto zmieniło się nie do poznania.

- Berlin przede wszystkim jest stolicą zjednoczonych Niemiec. Czasy, kiedy był podzielonym miastem, minęły - mówi gość Czwórki. - Poza tym teraz już tak naprawdę trudno zorientować się, gdzie był Berlin Zachodni, a gdzie Wschodni, ponieważ miasto przeszło wielką przemianę.

Zobacz także: Najpiękniejsze miejsca na świecie

Zdaniem Morawskiej Berlin jest miastem "ewidentnie imprezowym", tak jak przed zjednoczeniem miało to miejsce po stronie zachodniej. - Miasto się rozwija, zmieniają się czasy, knajpy pewnie wyglądają trochę inaczej niż za czasów Davida Bowiego. Ale ta pociągająca atmosfera jest tam cały czas - opowiada w Czwórce podróżniczka.

Tymczasem mieszkanie Davida Bowie sprzed niemal 50 lat wciąż istnieje i podobno mieści się tam… zakład dentystyczny. Jaki klimat panował w Berlinie w latach 70. i czy wciąż można się tam dobrze bawić? Wszystkiego dowiesz się, słuchając nagrań rozmów z audycji "4 do 4" .  

(kd)

Czytaj także

W 30 dni dookoła świata - to jest możliwe

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 10:06
Jeśli już w naszych głowach pojawił się pomysł na podróż dookoła świata to znaczy, że jesteśmy na to gotowi. Czas się przygotować na wyprawę życia!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iran. Jadąc tam, omijaj Teheran

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 19:24
Kraj, który wywołuje bardzo skrajne emocje. Niektóre polskie kapele rockowe miałyby poważny problem z tym, by tam zagrać koncert. - W irańskim prawie jest jednak wiele niejasności - mówią podróżnicy Jagoda Pietrzak oraz Norbert Skrzyński. - Wielu rzeczy tam "nie wolno, ale...".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osiołka sardyńskiego oszukać można tylko raz

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 17:18
Druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym nazywana bywa kontynentem w miniaturze, bo oprócz morza i wspaniałych plaż są tam rzeki, jeziora, wodospady, jaskinie i piękne góry. Uroki Sardynii miały okazję docenić dwie autostopowiczki z Polski - Julia Starońska i Karolina Kepler.
rozwiń zwiń