Egoizm ma podłoże genetyczne?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 16:02
Tego podobno nie można się nauczyć. Jesteśmy egoistami, albo nie. Zdania ekspertów są jednak podzielone. – Ta sfera jest tak naprawdę bardzo mało zbadana, bo zachowań, czy upodobań nie da się niczym zmierzyć – mówi prof. Ewa Bartnik, genetyk.
Audio
  • Jesteś altruistą, czy egoistą? To kwestia genów (Czwórka)
Dzieci pod wpływem złości mogą się samookaleczać np. wyrywając sobie włosy z głowy
Dzieci pod wpływem złości mogą się samookaleczać np. wyrywając sobie włosy z głowyFoto: Glow Images/East News

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie skoncentrowali się na wpływie genów na zachowania społeczne u dzieci w wieku przedszkolnym. Eksperymenty wykazały, że maluchy posiadające mutację genu AVPR1A wykazywały mniej zachowań altruistycznych. Gen ten związany jest z wydzielaniem wazopresyny, hormonu wpływającego na więzi społeczne.

Zdaniem prof. Ewy Bartnik, genetyka, są to jednak bardzo "miękkie" dane, a osobowość trudno powiązać z genotypem. –  To jest bardzo kiepsko badalne – mówi ekspertka. – Jeśli coś można zważyć, zmierzyć to jest dobrze, ale jeśli chodzi o upodobania, czy zachowanie, nie ma rzeczy "zero-jedynkowych" i trudno podać jednoznaczne wyniki badań.

Zwłaszcza, że Felix Warnekenm, profesor psychologii z Uniwersytetu Harvarda, dowiódł z kolei, że u dwuletnich dzieci występuje spontaniczna chęć pomagania innym, co przeczy teorii mówiącej o tym, że dzieci są z natury samolubne. Maluchy z własnej inicjatywy odrywały się od swoich zajęć, by pomóc jednemu z badaczy, który nie był w stanie podnieść przedmiotu z podłogi.

 Dowiedz się więcej o genezie ludzkich zachowań, słuchając materiału reporterskiego Katarzyny Węsierskiej w audycji "W cztery oczy".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia zdrowie
Czytaj także

"Trzydziestka to nie koniec świata". Jak opanować uciekający czas?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 13:20
Masz 30 lat i nic w twoim życiu nie jest takie, jak zaplanowałeś u progu dorosłości? Wydawało ci się, że będziesz mieć dużo pieniędzy, dwójkę uroczych dzieci i psa, a tymczasem wciąż mieszkasz z mamą i zarabiasz średnią krajową? Ten materiał jest właśnie o tobie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja od smutku różni się wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 11:30
Nazywana melancholią nie była uznawana za jednostkę chorobową. Dziś depresja uchodzi za schorzenie cywilizacyjne, które coraz częściej dotyka ludzi młodych. Jej objawów nie powinno się lekceważyć, tak jak nie należy ich mylić ze zwykłym przygnębieniem, albo obniżeniem nastroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Związki na odległość - czy to ma szansę się udać?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 18:00
Dlaczego ludzie decydują się na związki, choć dzielą ich tysiące kilometrów, i jak sobie radzić, gdy już wpadniemy w taki "układ"? - Rozpoczęcie wspólnego mieszkania po okresie życia na odległość, to swoisty "crashtest" - mówi w Czwórce Andrzej Gryżewski, psycholog. - Wtedy często związek się rozpada.
rozwiń zwiń