Jak wygląda Chorwacja w przeddzień wejścia do UE?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 17:00
1 lipca go grona państw Unii Europejskiej dołączy Chorwacja. Sprawdziliśmy jakie nastroje panują wśród młodych Chorwatów.
Audio
  • Co sądzą młodzi Chorwaci o wejściu do UE (4 do 4/Czwórka)
Dubrownik, Chorwacja
Dubrownik, ChorwacjaFoto: Glow Images/East News

 - Cóż, zobaczymy, co nam przyszłość przyniesie - mówi Elena. - W porównaniu z innymi państwami wspólnoty jesteśmy malutkim kraju. Mamy 4 miliony mieszkańców, a co to jest w porównaniu do 40-sto milionowej Polski.

Z najnowszych sondaży wynika, że według 1/3 społeczeństwa wejście Chorwacji do Unii nie przyniesie dla kraju większych zmian. Co więcej, mieszkańcy obawiają się także trwającego w Europie kryzysu.

 - Według mnie wejście do Unii Europejskiej nie oznacza, że nagle zaczniemy podbijać unijne rynki pracy - wyjaśnia Patricia. - Kilka państw już zapowiedziało, że wprowadzą okres przejściowy dla chorwackich pracowników. Są wśród nich Holandia, Wielka Brytania, Austria oraz sąsiadująca z nami Słowenia.

Zagrzeb wystąpił do Unii z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w dwa lata później, a traktat akcesyjny podpisano 9 grudnia 2011 roku.

kul

Czytaj także

Parlament Europejski - miasto w mieście

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 13:28
- Mamy tu trzy banki, pocztę, fryzjera, pralnię i sklep - mówi polska europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg. - Właściwie możemy stąd nie wychodzić nigdy - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elastyczni zarabiają więcej

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 13:20
Mieszkańcy Unii Europejskiej uczą się coraz chętniej i coraz dłużej, coraz bardziej też przywiązują wagę do poszerzania swoich kompetencji. Jak na tym tle wypadają Polacy - sprawdziliśmy w "Europejskim Lunchu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wymiana młodzieży otwiera okno na świat

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 17:30
Grupa, która wykazuje szczególną aktywność w zdobywaniu unijnych dotacji to ludzie młodzi. Oni też wykorzystują przeznaczony na te cele budżet niemalże w 100 procentach.
rozwiń zwiń