Widzisz wypadek i nie reagujesz? Popełniasz przestępstwo!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 12:30
W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło ponad 3,5 tysięcy osób. Często ofiary tych wypadków umierają dlatego, że nie wiemy jak udzielić im pierwszej pomocy.
Audio
  • Pierwsza pomoc - czy potrafimy to robić? (4 do 4/Czwórka)
  • Dowiedz się jak udzielać pierwszej pomocy (4 do 4/Czwórka)
Koordynator krajowy Pierwszej Pomocy PCK, Piotr Skura oraz młodszy inspektor Dariusz Podleś z Komendy Głównej Policji
Koordynator krajowy Pierwszej Pomocy PCK, Piotr Skura oraz młodszy inspektor Dariusz Podleś z Komendy Głównej PolicjiFoto: Wojciech Kusiński

- 20 lat temu, razem ze studentami Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie swingowaliśmy wypadek i obserwowaliśmy jak zachowają się inni uczestnicy ruchu drogowego - wspomina młodszy inspektor Dariusz Podleś z Komendy Głównej Policji. - W zdecydowanej większości kierowcy, zamiast pomóc poszkodowanym, odjeżdżali. Teraz wręcz odwrotnie, zatrzymują się od razu, ale tylko po to, by zarejestrować wszystko na telefonie komórkowym.

Taka sytuacja to duży problem dla Polskiego Czerwonego Krzyża. - Wszyscy chcą oglądać, a nie ma kto pomagać. To smutne - podsumowuje koordynator krajowy Pierwszej Pomocy, Piotr Skura. - Tymczasem naprawdę niewiele trzeba, żeby uratować czyjeś życie.

Dla uczestnika wypadku najważniejsze są pierwsze trzy, cztery minuty tuż po zdarzeniu. Jeżeli w tym czasie nie udzielimy pomocy, potem może już być za późno.

- Z punktu widzenia prawa karnego, jeśli jesteśmy świadkami wypadku i nie udzielimy pomocy grozi nam pozbawienie wolności - wyjaśnia przedstawiciel Komendy Głównej Policji. I dodaje: - Nawet do trzech lat.

Dlatego goście "4 do 4" są zgodni, że w ośrodkach szkolenia kierowców większy nacisk powinien być położony na odpowiedzialność jaka spoczywa na każdym uczestniku ruchu drogowego oraz na zasadach udzielania pierwszej pomocy.

Piotr
Piotr Skura, Dariusz Podleś i Krzysiek Grzybowski

 

 

Pierwszy krok to zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Potem oceniamy stan poszkodowanych, czyli zbieramy informacje przytomny/nieprzytomny; oddycha/nie oddycha. Wreszcie zawiadamiamy odpowiednie służby: pogotowie, straż pożarną i policję. Obecni w studiu eksperci podkreślają też: - Im większą wagę przywiązujemy do tego typu ćwiczeń w trakcie trwania kursu, tym bardziej będziemy opanowani w razie rzeczywistego wypadku. Dlatego warto o tym pamiętać decydując się na bycie kierowcą, bo prawo jazdy to nie tylko zasady ruchu drogowego, ale tez pierwszej pomocy.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka wypadek zdrowie
Czytaj także

Dietetyk: na wakacjach all inclusive możesz przytyć nawet 3 kilo

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 12:30
Wakacje all inclusive i urlop nad morzem to najwięksi wrogowie szczupłej sylwetki. Co latem jeść, żeby nie przytyć - radzi dietetyczka, Magda Ochnio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie bój się użyć defibrylatora - on ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 18:30
Defibrylatory AED to urządzenia, które mogą uratować życie. Są na dworcach, lotniskach, przystankach. W sytuacji zagrożenia życia trzeba po nie sięgnać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mentole" bardziej zabójcze niż zwykłe papierosy?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:00
Choć od niedawna sprzedaż papierosów typu "slim" jest zakazana, papierosy mentolowe cały czas są w obiegu. Tymczasem właśnie mentol ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do drzewa oskrzelowego, co powoduje większe ryzyko nowotworów płuc - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń