Rolkarze kontra rowerzyści i piesi – odwieczni wrogowie na drogach?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 12:00
Na polskich ulicach coraz częściej, obok kierowców samochodów i rowerzystów, zobaczyć można rolkarzy. – Kompletnie nie przejmują się pieszymi w parkach i na chodnikach – skarżą się słuchacze Czwórki.
Audio
  • Rolkarze, kierowcy, rowerzyści, piesi - czy mogą korzystać z tych samych dróg? Rozmowa z Andrzejem Rechorowskim z fundacji "Rower w mieście" (4 do 4/Czwórka)
  • Kamizelki odblaskowe dla pieszych są potrzebne? (4 do 4/Czwórka)
Andrzej Rechorowski w Czwórce
Andrzej Rechorowski w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Choć ruch na ulicach większości większych miast w Polsce rzeczywiście się zagęszcza, zdaniem Andrzeja Rechorowskiego z fundacji "Rower w mieście", zamiast posuwać się do radykalnych środków i ograniczać np. możliwości poruszania się po mieście na rolkach, czy desce, warto poszukać kompromisu i pogodzić rowerzystów, longboardzistów, kierowców aurt i rolkarzy. – Dla wszystkich trzeba znaleźć miejsce – mówi gość "4 do 4". – Nie ma innego wyjścia, bo ludzie chcą korzystać z różnych środków transportu.

Miejsce musi się więc znaleźć także dla tych, którzy preferują tzw. mobilność aktywną, czyli formy przemieszczania się, w które zaangażowane są ludzkie mięśnie. – To nie jest tak, że rowerzyści wywalczą sobie przestrzeń i infrastrukturę, a całą resztę trzeba zepchnąć gdzie indziej – mówi Rechorowski. – Problem funkcjonowania wspólnie na tych samych ulicach można dzięki kulturze osobistej.

Ważna jest także, zdaniem eksperta, edukacja i ustalenie zasad, których wszyscy będziemy przestrzegać. – Bo na tych pojazdach faktycznie można rozwinąć dużą prędkość, a nikt ze strony samorządów nie zajął się tą kwestią – mówi Rechorowski. – Bo gdyby w Warszawie ruszyła na przykład akcja "Miejsce dla wszystkich" i wyznaczono by miejsca, w których można poruszać się pieszo i te, w których można jeździć na rolkach, problem przestałby istnieć.

Równie palącą kwestią jest bezpieczeństwo pieszych, znajdujących się na drogach po zmroku. Tym tematem zajął się Sejm, który zdecydował niedawno, że wszyscy, spacerujący po ulicach po ciemku, poza terenem zabudowanym, zmuszeni będą nosić kamizelki odblaskowe.

(kd)

Czytaj także

Rowerzyści kontra kierowcy - kto wygra bój o miasto?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 12:00
Czego wciąż brakuje rowerzystom w mieście? Okazuje się, że po prostu… miejsc do jeżdżenia. Choć teoretycznie zarówno kierowcy aut, jak i miłośnicy jednośladów przyznają, że ustępują sobie wzajemnie pola i traktują się z szacunkiem, w praktyce bywa zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indoor cycling: schudnij 800 kalorii w 45 minut!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 15:20
- Myślałem, że po 15 minutach umrę - powiedział po trenigu reporter Czwórki, Błażej Prosniewski, który postanowił osobiście przekonać się na czym polega indoor cycling.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedziesz obok kolegi - płacisz 200 złotych

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 11:02
Jazda rowerem - fajna sprawa. Warto znać przepisy ruchu drogowego, by nie uprzykrzył nam jej mandat, np. za jazdę po chodniku.
rozwiń zwiń