Polskie artystki żyją ze sztuki... w Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 17:20
Bogata kultura, pyszne jedzenie, dużo słońca i ocean - sprawdziliśmy jak w portugalskiej rzeczywistości radzą sobie polskie artystki.
Audio
  • Polska sztuka podbija portugalski rynek (4 do 4/Czwórka)
Lizbona
LizbonaFoto: Glow Images/East News

Joanna Łątka znalazła się w Portugalii dzięki studenckiemu programowi Erasmus. Zauroczyło ją słynne na całym świecie lizbońskie światło oraz życie w mieście malowniczo położonym na siedmiu wzgórzach.

- Najpierw przyglądałam się temu, co dzieje się na tutejszym rynku sztuki. Potem zaczęłam pracę nad nowymi projektami - wspomina artystka. - Wreszcie, kiedy były już gotowe, przeszłam się po galeriach. W jednej z nich zostałam do dziś i to była najlepsza decyzja jaką podjęłam w życiu.

Prace Joanny Łątki oglądać można w Galeria das Salgadeiras w Lizbonie.

Anna Stankiewicz studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, następnie związana była z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Teraz maluje, mieszka i pracuje w Caxias.

Obie artystki przyznają, że kryzys im pomógł: - Portugalczycy mają obsesję na punkcie malarstwa. Kiedyś na obrazy na płótnie mogli wydawać tysiące euro. Teraz inwestują w grafikę. Ale życie artysty i tak pełne jest niesprzedanych obrazów, niezrealizowanych projektów i miłości do sztuki.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka Euranet Plus SZTUKA

Czytaj także

Agata "Olek" Oleksiak: mistrzyni szydełka dzierga dla Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 10:00
Ubrała byka na Wall Street, szydełkowała dla brytyjskiej rodziny królewskiej, w łódzkiej Manufakturze wydziergała pokrowiec na lokomotywę. Kim jest Agata "Olek" Oleksiak?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsce Pamięci Palmiry - muzeum zbudowane na emocjach

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 17:00
Palmiry to wieś nieopodal Warszawy, która zyskała smutną sławę jednego z najbardziej znanych w Polsce miejsc zbrodni hitlerowskich. Tutaj też powstało niezwykłe muzeum, do którego zajrzeliśmy w piątkowe popołudnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Art Brut - sztuka surowa, nieokrzesana i gorzka

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 12:20
- Podoba mi się definicja, że Art Brut to sztuka cienia. Bo ona nie jest ze światła, jak sztuka naiwna. Pokazuje cień człowieka. Jego drugą stronę – mówi Beata Jaszczak w reportażu Doroty Bonieckiej-Górny "Oto ja".
rozwiń zwiń