Miejsce Pamięci Palmiry - muzeum zbudowane na emocjach

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 17:00
Palmiry to wieś nieopodal Warszawy, która zyskała smutną sławę jednego z najbardziej znanych w Polsce miejsc zbrodni hitlerowskich. Tutaj też powstało niezwykłe muzeum, do którego zajrzeliśmy w piątkowe popołudnie.
Audio
  • Miejsce Pamięci Palmiry - muzeum z emocjami (4 do 4/Czwórka)
  • EDEN w Polsce? To możliwe dzięki wsparciu finansowemu z UE (4 do 4/Czwórka)
Miejsce Pamięci Palmiry
Miejsce Pamięci PalmiryFoto: mat. prasowe

Wizyta w Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry jest dla zwiedzających dużym przeżyciem emocjonalnym. Nie tylko ze względu na znajdujący się tam cmentarz, ale i poruszającą ekspozycję.

- Została ona przygotowana z myślą o indywidualnym odbiorcy, który jest atakowany dźwiękiem i obrazem. I to rzeczywiście wstrząsa człowiekiem. Jako pracownik tej placówki przez tydzień nie mogłem się otrząsnąć po tym, co zobaczyłem - mówi Bartłomiej Gurdnik. - Paradoksalnie więc las i cmentarz na polanie dają zwiedzającym spokój i ukojenie.

Prace przy muzeum w Palmirach objęły rozbiórkę starego obiektu, budowę nowego oraz zakup niezbędnego wyposażenia. Dzięki tej inwestycji powstał bardzo nowoczesny obiekt, położony na terenach cennych nie tylko ze względu na historię, ale też przyrodę. Organizacja wystaw ma podkreślać zarówno kontekst historyczny, jak i otoczenie przyrodnicze. Użyto dźwięku, muzyki, filmu, a wszystko to w surowej, nowoczesnej bryle, wtopionej w las.

- Muzeum w nowej formule działa od dwóch lat, a jako, że jesteśmy placówką martyrologiczną nie pokazujemy dzieł sztuki, tylko dowody pamięci - wyjaśnia rozmówca Hanki Dołęgowskiej. - Dostaliśmy je od rodzin ofiar i są to rzeczy bardzo osobiste. Ten fakt wymusił na twórcach zbudowanie nowej ekspozycji, która byłaby oparta na emocjach i korzystałaby z nowych mediów.

Muzeum zajmuje powierzchnię 1100 m2 i jest podzielone na dwie podstawowe strefy użytkowe: ekspozycyjną i administracyjną. Na ekspozycję składa się ok. 50 małych, przezroczystych gablotek zawierających m.in. fotografie, dokumenty czy rzeczy osobiste ofiar egzekucji, które miały miejsce podczas II wojny światowej w Palmirach.

kul

Czytaj także

Polska gra o tron - niecne uczynki naszych królów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 14:00
Dawna polska historia nie jest wcale taka piękna, jak nam się wydaje. Władcy Polski sportretowani przez Matejkę niekoniecznie byli dostojnymi mężami stanu; zdarzali się wśród nich łotrzy, rospustnicy i głupcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będzić bimber? Dowiesz się w muzeum w Słupsku

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 18:20
200 eksponatów - wszystkie przydatne na miejscu zbrodni. Jeśli chcesz poznać tajniki pracy w wydziale dochodzeniowym odwiedź Muzeum Kryminalistyki w Słupsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ołdakowski: szukamy bohaterów, Powstańców Czasu Pokoju

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 20:00
– Bohaterstwo to umiejętność obrony własnych wartości, nawet wbrew sytuacji. To także umiejętność robienia czegoś nadzwyczajnego, co zadziwia – tłumaczy dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Bohater potrafi stanąć w obronie dobra i zachęcić do tego innych.
rozwiń zwiń