Czy nasze płace powinny być jawne?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 10:00
Czy informacja o tym, ile zarabiamy, powinna być powszechnie dostępna? – To byłoby naruszenie prawa do prywatności – uważa Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha. – I ułatwiało konkurencyjnym firmom "podkupowanie" pracowników.
Audio
  • Czy nasze zarobki powinny być jawne? - sonda wśród słuchaczy Czwórki (4 do 4/Czwórka)
  • Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych o tym, czy zarobki Polaków powinny być udostępniane opinii publicznej (4 do 4/Czwórka)
Jacek Kucharczyk i Andrzej Sadowski w Czwórce
Jacek Kucharczyk i Andrzej Sadowski w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

OPZZ szykuje projekt ustawy wprowadzającej jawność płac wśród wszystkich polskich pracowników i pracodawców. Urzędnicy powołują się na przykład Skandynawii, gdzie dochody od lat są jawne. W Polsce pomysł wywołuje kontrowersje.

Choć wśród słuchaczy Czwórki zdania są podzielone, często odwołują się oni do naszej polskiej, zaściankowej zazdrości. – Jeśli ktoś nie będzie mnie lubił za to, że więcej zarabiam, sam powinien więcej pracować – padają głosy.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha ujawnienie zarobków byłoby zwyczajnie naruszeniem praw obywateli do prywatności. – Nawet w czasach PRL-u nie proponowano takich rozwiązań, mimo, że wtedy przedsiębiorstwa należały do rządu i były w jego gestii. Nie widzę więc powodu, by teraz zmuszać przedsiębiorcę, by niemalże wywieszał sobie na drzwiach listę płac – mówi ekspert. – Co innego, gdy politycy, czy związkowcy otrzymują fundusze z naszych podatków. To, jak są wydawane te pieniądze, musi być element informacji publicznej.

Według Jacka Kucharczyka z Instytutu Spraw Publicznych jednak pomysł wart jest dyskusji. – Są dobre argumenty za tym, by wprowadzić taką jawność. I to na dwóch poziomach – przekonywał gość "4 do 4". – Po pierwsze na poziomie konkretnej firmy, gdzie zdjęcie pewnego tabu, jakim są zarobki poprawiałoby atmosferę i budowało poczucie wspólnoty i solidarności wśród pracowników. A po drugie, ogólnie, na poziomie opinii publicznej.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na wiecznych piórach i starej whisky zarobisz krocie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 16:25
Lokaty, obligacje, fundusze i giełda. Sposobów, dzięki którym można powiększyć swój majątek jest na tyle dużo, że każdy może wybrać coś dla siebie. Pytanie tylko czym się kierować, żeby zyskać jak najwięcej niewiele przy tym ryzykując.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recepta na udany biznes? Po pierwsze: nie poddawaj się

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 07:00
Okazuje się, że coraz mniej młodych ludzi w Polsce chce zakładać własne firmy. - Nie uczy się studentów jak tak naprawdę prowadzić biznes - mówi dziennikarz ekonomiczny Tomasz Jaroszek. - Często też po pierwszej porażce po prostu się poddajemy, a trzeba próbować dalej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz częściej pracodawcy nie płacą pracownikom wynagrodzeń

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 16:30
W pierwszej połowie roku aż 60 tysięcy osób nie dostało na czas wynagrodzenia. To jest o 30 procent więcej niż w roku ubiegłym. Tak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy.
rozwiń zwiń