Fitness mózgu: jak skutecznie gimnastykować umysł

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 13:41
Kończą się wakacje i sezon urlopów. Czas wracać do szkoły, pracy i na uczelnie. Warto zadbać o dobrą kondycję swego mózgu.
Audio
Fitness mózgu: jak skutecznie gimnastykować umysł
Foto: Glow Images/East News

Nasze mózgi w pracy i szkole muszą wspiąć się na wyższy poziom aktywności. Po okresie lenistwa nie jest to wcale łatwe, warto pomóc naszym umysłom. Choćby stosując odpowiednią dietę.

- Na śniadanie powinniśmy jeść produkty pełnoziarniste, np. płatki owsiane - mówi Sylwia Leszczyńska Instytut Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej Sanvita. - Owoce, np. jagody też są zalecane. Na drugie śniadanie kanapka z łososiem i papryka - dodaje. Ekspertka zaleca też ograniczenie kawy - jedna filiżanka może nas pobudzić, jednak pięć przynosi odwrotny skutek.

Edyta Trzaska, psycholog, trener technik pamięciowych podkreśla, by naszą pamięć ćwiczyć od pierwszych lat życia. - Nasz mózg osiąga swoją pełną dojrzałość około 20 roku życia, później się już starzeje - podkreśla ekspertka. - Mózg można ćwiczyć prostymi metodami, nawet zabawą w Memo. Można też zapisać się na kurs treningu pamięci, gdzie uczymy się technik pamięciowych.
Psycholog podkreśla, że nasz mózg myśli obrazem, dlatego ucząc się powinniśmy przekładać tekst na obraz, budować własne skojarzenia, a przekładając treść na obrazy powinniśmy starać się tworzyć obrazy ruchome, a nie w formie pocztówki.
Najprostszymi metodami na ćwiczenie pamięci jest rozwiązanie krzyżówek lub przypominanie sobie i opisywanie twarzy ukochanej osoby lub ulubionej okładki książki.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka fitness zdrowie
Czytaj także

Bieganie po zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 16:22
W piątkowym "Poranku OnLine" będziemy dużo biegać - w wodzie, w ramach nowych, modnych zajęć fitness, w Biegu Powstania Warszawskiego, by upamiętnić walczących o wolność oraz... na kolorowo. Szczegóły w piątkowy poranek!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjne ABC: jak wyposażyć apteczkę

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 16:40
Pojemnik służący do przechowywania materiałów i środków przeznaczonych do udzielania pierwszej pomocy powinien być trwały i czysty. Sprawdź, co powinno znaleźć się w jego środku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nastolatki klientkami klinik chirurgii plastycznej?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 18:37
Młode dziewczyny najczęściej chcą zmienić kształt nosa, czy powiększyć sobie piersi. Podobno nie zastanowiają się nad tym, że na przykład piersi zmienią swój rozmiar w późniejszym czasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość to choroba na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 13:37
Już kilka kilogramów nadwagi powinno skłonić nas do wizyty u dietetyka. Zaniedbana nadwaga prowadzi do otyłości, a to choroba na całe życie.
rozwiń zwiń