X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Otyłość to choroba na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 13:37
Już kilka kilogramów nadwagi powinno skłonić nas do wizyty u dietetyka. Zaniedbana nadwaga prowadzi do otyłości, a to choroba na całe życie.
Audio
  • Magdalena Gajda opowiada o otyłości, jej skutkach i życiu osób otyłych (Poranek OnLine/Czwórka)
Magdalena Gajda i Kuba Kukla
Magdalena Gajda i Kuba KuklaFoto: Wojciech Kusiński

Okazuje się, że otyłość nie jest problemem tylko społeczeństwa amerykańskiego. W ostatnich latach specjaliści biją na alarm, że "plaga" otyłości zalewa Europę, w tym też Polskę.
- W lutym zespół ekspertów, lekarzy specjalistów przedstawiał raport na temat otyłości przed senacką Komisją Zdrowia. Z raportu wynikało, że co drugi Polak ma nadwagę, a co czwarty choruje na otyłość. 1,5 miliona Polaków potrzebuje w trybie natychmiastowym chirurgicznego leczenia otyłości - przytacza zatrważające dane Magdalena Gajda, Rzecznik Praw osób chorych na otyłość przy Stowarzyszeniu Maximus.

- Nadwaga, czyli kilka kilogramów powyżej ustalonej normy to jest początek otyłości, choroby. Otyłość jest schorzeniem, które zostało wpisane na listę chorób w 1996 roku - mówi gość Kuby Kukli. - To schorzenie przewlekłe, lecząc je możemy doprowadzić do reemisji, ale chorobę trzeba mieć pod kontrolą przez całe życie. Otyłość prowadzi też do wielu innych poważnych schorzeń np. nadciśnienia tętniczego, zwyrodnienia stawów, cukrzycy, niepłodności u pań - wyjaśnia.
Dziś wyróżniane są trzy stopnie otyłości oraz tzw. otyłość olbrzymia. Czwórkowa ekspertka zauważa jednak, że już przy nadwadze warto wybrać się do dietetyka, by nie wpaść w szpony otyłości.

Wiele osób wciąż nie wie, że otyłość jest chorobą. Tymczasem już od lat wiadomo, że mechanizm wzmożonego głodu wynika z nieprawidłowego działania hormonu greliny, wytwarzanego w żołądku.

Magdalena Gajda zwraca uwagę, że otyłość jest chorobą naszej cywilizacji, dotyka wielu osób, staje się też często powodem dyskryminacji.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka otyłość zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otyłość Polaków to już epidemia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 06:00
Wymyślamy sobie wymówki, na obiad idziemy do barów szybkiej obsługi, jemy z nudów i samotności, a nasze brzuchy rosną na potęgę. Czy jest sposób, by temu zaradzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz problem z nadwagą? Odchudzi Cię telefon!

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 10:30
Z jednej strony mamy coraz większe problemy z otyłością, z drugiej ogarnął nas szał na aplikacje pomagające zgubić kalorie. Sprawdziliśmy jaką wagę Polacy przywiązują do wagi.
rozwiń zwiń