Uzależnienie behawioralne - co to jest?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 17:30
Hazardziści, zakupoholicy i pracoholicy - bierzemy pod lupę przyczyny ich nałogów.
Uzależnienie behawioralne - co to jest?
Foto: Glow Images/East News

Przyjmuje się potocznie, że uzależnienie od zakupów jest w większym stopniu przypadłością damską. Uzależnieniu od zakupów sprzyja młody wiek i pozostawanie w stanie wolnym. Grupą najbardziej narażoną na wystąpienie problemu są kobiety w wieku do 24 lat.
Pracoholikami stają się osoby w wieku produkcyjnym, przy czym największy odsetek odnotowano w grupie wiekowej 35–64 lata, a najwyższy poziom zagrożenia uzależnieniem wśród osób w wieku 18-24 lata. Wyniki badania ilościowego wskazują też, iż nieco bardziej zagrożone pracoholizmem są kobiety niż mężczyźni.
Do uzależnień behawioralnych zalicza się też hazard, który jest najbardziej rozpoznanym w tej chwili problemem. Więcej o nałogach i ich klasyfikacji opowiemy w "4 do 4" - w czwartek, 13 września, po godzinie 13.00.

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia zdrowie
Czytaj także

"Trzydziestka to nie koniec świata". Jak opanować uciekający czas?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 13:20
Masz 30 lat i nic w twoim życiu nie jest takie, jak zaplanowałeś u progu dorosłości? Wydawało ci się, że będziesz mieć dużo pieniędzy, dwójkę uroczych dzieci i psa, a tymczasem wciąż mieszkasz z mamą i zarabiasz średnią krajową? Ten materiał jest właśnie o tobie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość to choroba na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 13:37
Już kilka kilogramów nadwagi powinno skłonić nas do wizyty u dietetyka. Zaniedbana nadwaga prowadzi do otyłości, a to choroba na całe życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psycholog: w obliczu kamery chętnie zrzekamy się intymności

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 07:45
Przestrzeń osobista traktowana jest jako przedłużenie ciała człowieka i zależy od norm obowiązujących w danej kulturze. Czy jesteśmy w stanie bez niej żyć? I dlaczego tak chętnie rezygnujemy ze swojej intymności?
rozwiń zwiń