X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Masz za dużo rzeczy? Zamiast je układać, pozbądź się ich

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 20:30
- W pewnym momencie dałam się uwieść kulturze konsumpcyjnej. Zaczęłam zarabiać więcej i kupować więcej. Jakby to był zakupoholizm. Wizytą w sklepie poprawiałam sobie nastrój. A rzeczy przybywało - mówi bohaterka reportażu pt. "Minimaliści".
Audio
  • Reportaż pt."Minimaliści" Joanny Bogusławskiej (4 do 4/ Czwórka).
Zamiast porządkować, zacznij pozbywać się rzeczy, które są ci niepotrzebne
Zamiast porządkować, zacznij pozbywać się rzeczy, które są ci niepotrzebneFoto: Glow Images/East News

Posiadanie rzeczy jest znakiem naszych czasów i sukcesu. Bohaterowi reportażu wydawało się, że inaczej się nie da - trzeba mieć lepszy samochód, lepszy telewizor. - Nie potrafiłem zatrzymać tej lawiny, która kazała mi w to brnąć. Nie potrzebowałem rzeczy, które miałem, ale kupowałem je w poczuciu desperacji. Dzisiaj nie wiem dlaczego.
Ona na początku zaczęła szukać sposobu na uporządkowanie wszystkich rzeczy, które ma. Gdzieś przeczytała taką radę: Masz za dużo rzeczy? Zamiast je układać, zacznij się ich pozbywać. - W pierwszej chwili wszystko wydawało mi się potrzebne. Etap przejściowy był trudny. Musiałam zrozumieć co mi jest potrzebne, a co znalazło się w moim życiu przypadkiem?
On natomiast podkreśla, że nie stał się minimalistą z dnia na dzień. To był długi proces, który trwa. Pokazuje szafę i mówi - Wcześniej tych rzeczy było dziesięciokrotnie więcej. Ale i tak wciąż jest ich dużo. Ciągle jestem w fazie minimalizowania tego, co mam.
To minimum daje mu poczucie, że do życia i szczęścia potrzeba niewiele. Dzięki temu żyje się lekko. - Ci, którzy myślą, że przedmioty zapewniają szczęście muszą żyć w permanentnym stresie.
Słowo "prostota" wydaje się słowem-kluczem dla idei minimalizmu. Bohaterka reportażu Joanny Bogusławskiej podkreśla, że jej filozofię życia najlepiej oddaje termin "dobrowolny minimalizm".

- Minimalizm sugerowałby, że skupiamy się na minimum. Ja wolę mówić o prostocie. Lubię proste życie i proste rzeczy. W moim życiu wszystkie przedmioty znalazły się na właściwym miejscu. Służą mi, a nie są treścią mojego życia. Nie ograniczam się do minimum, ale nauczyłam się umiaru. Zadbałam o odpowiedni dystans i jakość relacji z bliskimi mi ludźmi. Bo oni są najważniejsi.

Reportaż Joanny Bogusławskiej pt. "Minimaliści" został przygotowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Czytaj także: reportaże w Czwórce <<<

jl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Neony są jak kolory... działają mocniej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 11:44
- Zorientowałem się, że we Wrocławiu już nie oślepiają mnie neony. Jest ich coraz mniej. Zacząłem więc szukać tych, które jeszcze pozostały, żeby je uratować - mówi Tomasz Kosmalski, kolekcjoner neonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szarańcza mogłaby być lądową krewetką

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 16:01
W jednej sali grają świerszcze, w drugiej mieszkają szarańcze. W "Fabryce owadów" jest około sto gatunków insektów. Ich hodowlą zajmuje się Jakub Urbański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stocznia jest kobietą

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 20:00
- Gdy zapytałyśmy pracowników Stoczni Gdańskiej o kobiety, pytali: jakie kobiety? Okazało się, że są wypierane z pamięci. Zlewają się z tłem. Nie ma ich na froncie - mówią wolontariuszki Instytutu Kultury Miejskiej, dla których "Stocznia jest kobietą".
rozwiń zwiń