Wielokulturowe społeczeństwo jest znacznie ciekawsze

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 04:00
"Mówię do Ciebie o Polsce" to spektakl przyglądający się polskiemu społeczeństwu oczami obcokrajowców mieszkających w Warszawie. Jego bezimienni bohaterowie - Ona i On, wymieniają się wyjątkowymi listami. Nagrywają się na kasety.
Audio
  • Posłuchaj jak Polacy są widziani przez obcokrajowców (4 do 4/ Czwórka).
Jurij Jelin i Tomasz Gromadka w studiu Czwórki
Jurij Jelin i Tomasz Gromadka w studiu CzwórkiFoto: Wojciech Kusiński

Scenariusz do przedstawienia powstał na podstawie opowiadania "Katedra" Raymonda Carvera i relacji obcokrajowców, którzy wzięli udział w warsztatach teatralnych organizowanych przez fundację "Strefa WolnoSłowa". Wyreżyserowała go Alicja Borkowska.
Jeden z aktorów, Jurij Jelin, twierdzi, że wizerunek Polaków jest pozytywny. Chociaż są smutni. Te różnice widzi przede wszystkim w autobusie. - W polskich autobusach jest szaro i cicho. W Odesskim, wszyscy rozmawiają, a ja podczas podróży poznaję wszystkie wiadomości z wczoraj, dzisiaj i o tym, co będzie.
Tomasz Gromadka z fundacji Strefa WolnoSłowa podkreśla, że Polska jest krajem mononarodwym, a Polacy manifestują swoje poczucie wyższości. To często utrudnia obcokrajowcom, szczególnie tym ze Wschodu, znalezienie pracy w naszym kraju.
Problemy często zaczynają się na granicy. - Polska gościnność zaczyna się tam. Gdy czekam sześć - osiem godzin. Ale jak już jestem w Warszawie to jest inaczej. Jest dobrze.
Natomiast według Davida Gaboriaud Polacy są bardzo gościnni i kreatywni. - Macie dużo energii i chęci by iść do przodu. U nas, we Francji lubimy narzekać, bo mamy wszystko. W Polsce narzekacie bo chcielibyście mieć wszystko. Jesteście bardzo niecierpliwi.

Tomasz Gromadka dodaje, że powinniśmy zapraszać cudzoziemców. - Oni Polsce są potrzebni. Wielokulturowe społeczeństwo jest znacznie ciekawsze - mówi gość audycji "4 do 4".

jl

Czytaj także

Polskie tradycje weselne kontra reszta świata

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 10:30
Wesele indyjskie to uroczystość trwająca nawet dziesięć dni, a uczestniczy w niej kilkuset gości...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uchodźca szuka lepszego życia

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 15:30
- Przyjechałem do Polski rok temu. I ten rok jest dla mnie wiecznością. W obozie traktowano mnie jak przestępcę. Wielu przyjaciół deportowano. Zostałem sam. Czuję się jak wrak człowieka - mówi uchodźca z Afganistanu.
rozwiń zwiń