Wielokulturowe społeczeństwo jest znacznie ciekawsze

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 04:00
"Mówię do Ciebie o Polsce" to spektakl przyglądający się polskiemu społeczeństwu oczami obcokrajowców mieszkających w Warszawie. Jego bezimienni bohaterowie - Ona i On, wymieniają się wyjątkowymi listami. Nagrywają się na kasety.
Audio
  • Posłuchaj jak Polacy są widziani przez obcokrajowców (4 do 4/ Czwórka).
Jurij Jelin i Tomasz Gromadka w studiu Czwórki
Jurij Jelin i Tomasz Gromadka w studiu CzwórkiFoto: Wojciech Kusiński

Scenariusz do przedstawienia powstał na podstawie opowiadania "Katedra" Raymonda Carvera i relacji obcokrajowców, którzy wzięli udział w warsztatach teatralnych organizowanych przez fundację "Strefa WolnoSłowa". Wyreżyserowała go Alicja Borkowska.
Jeden z aktorów, Jurij Jelin, twierdzi, że wizerunek Polaków jest pozytywny. Chociaż są smutni. Te różnice widzi przede wszystkim w autobusie. - W polskich autobusach jest szaro i cicho. W Odesskim, wszyscy rozmawiają, a ja podczas podróży poznaję wszystkie wiadomości z wczoraj, dzisiaj i o tym, co będzie.
Tomasz Gromadka z fundacji Strefa WolnoSłowa podkreśla, że Polska jest krajem mononarodwym, a Polacy manifestują swoje poczucie wyższości. To często utrudnia obcokrajowcom, szczególnie tym ze Wschodu, znalezienie pracy w naszym kraju.
Problemy często zaczynają się na granicy. - Polska gościnność zaczyna się tam. Gdy czekam sześć - osiem godzin. Ale jak już jestem w Warszawie to jest inaczej. Jest dobrze.
Natomiast według Davida Gaboriaud Polacy są bardzo gościnni i kreatywni. - Macie dużo energii i chęci by iść do przodu. U nas, we Francji lubimy narzekać, bo mamy wszystko. W Polsce narzekacie bo chcielibyście mieć wszystko. Jesteście bardzo niecierpliwi.

Tomasz Gromadka dodaje, że powinniśmy zapraszać cudzoziemców. - Oni Polsce są potrzebni. Wielokulturowe społeczeństwo jest znacznie ciekawsze - mówi gość audycji "4 do 4".

jl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Polskie tradycje weselne kontra reszta świata

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 10:30
Wesele indyjskie to uroczystość trwająca nawet dziesięć dni, a uczestniczy w niej kilkuset gości...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uchodźca szuka lepszego życia

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 15:30
- Przyjechałem do Polski rok temu. I ten rok jest dla mnie wiecznością. W obozie traktowano mnie jak przestępcę. Wielu przyjaciół deportowano. Zostałem sam. Czuję się jak wrak człowieka - mówi uchodźca z Afganistanu.
rozwiń zwiń