Jak zmienią się media za 10 lat? "Informacje dostarczane bezpośrednio do mózgu"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 16:07
Zmiany następują we wszystkich niemal mediach na naszym rynku. Nie sposób wyobrazić sobie choćby gazet czy magazynów bez wersji na tablety i smartfony.
Audio
  • Prof. Maciej Mrozowski i prof. Adam Wierzbicki o tym, co zmieni się na mediowym rynku w ciągu najbliższych lat (4 do 4/Czwórka)
  • Ewolucja rynku mediów - materiał Karoliny Mózgowiec (4 do 4/Czwórka)
Czy tak będzie wyglądała nasza komputerowa przyszłość?
Czy tak będzie wyglądała nasza komputerowa przyszłość?Foto: Glow Images/East News

Polskie Radio w formie cyfrowej działa już od początku października 2013. Coraz lepsza jakość przekazu, coraz większe możliwości - to zalety tego sposobu nadawania programów. - Cyfra oferuje cały strumień informacji dodanych, na przykład o prowadzącym audycję. Można w ten sposób udostępniać także dane utworu, który aktualnie jest na antenie - tłumaczy prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl <<<

Zalet cyfryzacji Polskiego Radia jest dużo więcej. - Koszty nadawania cyfrowego są dużo niższe niż koszty nadawania analogowego - mówi dyrektor Programu Czwartego Polskiego Radia i pełnomocnik tej instytucji ds. cyfryzacji, Krzysztof Łuszczewski . - A dzięki technologii multipleksacji, za pomocą jednego urządzenia, możemy nadawać cały pakiet programów i docierać do odbiorców w całym kraju z dużo szerszą ofertą.

Dowiedz się więcej: Rytm, Retro i Krasnal - nowe programy na multipleksie cyfrowym Polskiego Radia <<<

Prof.
Prof. Adam Wierzbicki i prof. Maciej Mrozowski w Czwórce/fot. W.Kusiński

Jakie zmiany czekają media w przyszłości? Zdaniem prof. Macieja Mrozowskiego, ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej , choć "gdybać nie warto", kolejnym etapem rozwoju może być możliwość przesyłania danych bezpośrednio do mózgu. - Cywilizacja rozwija się "skokowo" - tłumaczy ekspert. - Na razie więc mówimy o cyfryzacji, ale kolejną rewolucją może być wynalezienie sposobu na kierowanie człowiekiem, bądź wydobywanie z niego informacji, dzięki dotarciu bezpośredniemu. Jeśli to się uda, to wszystkie inne prognozy wezmą w łeb.

W bliższej przyszłości jednak, zdaniem prof. Adama Wierzbickiego z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły technik Komputerowych , na rynku mogą pojawić się m.in. nowe przeglądarki internetowe, których funkcji, poza zwykłym wyszukiwaniem i odbieraniem danych, nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ale nie tylko. - Może być tak, że choć nie znikną same media, znikną ich redakcje, a treści generowane będą przez samych użytkowników. Dziennikarze zaś zajmować się wówczas będą ich korektą, weryfikowaniem wiarygodności, czy selekcją - mówi gość "4 do 4". - I nie ma w tym nic złego.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia. "To bardzo duży krok naprzód"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 17:30
Poprawa zasięgu, znakomity dźwięk - to tylko niektóre zalety wprowadzenia cyfrowej jakości programów radiowych. Na początek mogą je odbierać mieszkańcy Warszawy i Katowic, a do końca 2015 roku radio w technologii DAB+ będzie dostępne w całej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w systemie cyfrowym

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:15
Po godzinie 12 uruchomiony został pierwszy multipleks, na którym znajdują się ogólnopolskie rozgłośnie publicznego nadawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia - ciesz się radiem w najlepszej jakości!

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 07:00
Od ponad dwóch tygodni mamy szansę cieszyć się nową, cyfrową, jakością radia. Na razie dotyczy to mieszkańców Katowic i Warszawy, ale jak zapewnia Krzysztof Łuszczewski, dyrektor Czwórki i pełnomocnik Polskiego Radia Ds. Cyfryzacji, do połowy lipca 2016 roku radio w technologii DAB+ będzie dostępne powszechnie.
rozwiń zwiń