To nie konflikt między Polakami jest problemem, ale sposób jego rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 15:14
W Polsce wypada mieć własne zdanie, a nasze zdanie zawsze uważamy za słuszne. Do życia codziennego przenika podstawowy motyw filmowy, czyli walka dobra ze złem. Oczywiście siebie samych zawsze widzimy po stronie dobra.
Audio
  • Czy kłótliwość to nasza cecha narodowa? - sonda i materiał reporterski Anny Depczyńskiej (Czwórka/4 do 4)
  • Czy Polacy są skonfiktowanym narodem - dyskusja w studiu z udziałem gości: Mateusza Grzesiaka i Filipa Memchesa (Czwórka/4 do 4)
To nie konflikt między Polakami jest problemem, ale sposób jego rozwiązania
Foto: Glow Images/East News

Blisko trzy czwarte Polaków jest przekonanych, że społeczeństwo jest skonfliktowane - to najwyższy wynik w historii badań CBOS. Stracił na znaczeniu konflikt władza-rząd, badani częściej wskazują na konflikt między partiami. Jeżeli chodzi o konflikty niepolityczne, to najczęściej wymieniane są te na linii bogaci-biedni, pracodawca-pracownik i konflikty narodowościowe oraz kler-społeczeństwo.
- Jeśli chodzi o skalę zjawiska, to kłótliwość nie jest zasadniczy problem - mówi Filip Memches, publicysta "Rzeczpospolitej". - Problemem jest to jaki mamy stosunek do konfliktów. Mam poczucie, że żyjemy w kulturze, która trochę fetyszyzuje brak konfliktów, zgodę, spokój, pewnego rodzaju święty spokój i zamiatanie brudów pod dywan. Ta postawa pojawia się wśród ludzi o bardzo różnych poglądach. To jest szerokie zjawisko i na to należy zwrócić uwagę. Problemem nie jest sama konfliktowość, ale to w jaki sposób te konflikty są rozwiązywane i doświadczane - wyjaśnia.
Mateusz Grzesiak, psycholog, źródeł naszej, polskiej kłótliwości i konfliktowości szuka w zjawisku zwanym w psychologii autopromocją. - To zjawisko polega na tym, że każdy na swój sposób prezentuje swój intelekt - mówi ekspert. - Polacy, jako narodowość, mają taki dominujący mechanizm, w którym każdy się na wszystkim zna, gdy to skrytykuje - wyjaśnia. Zdaniem Grzesiaka niezależnie od tego, jaki rząd mamy zawsze jest zły, nasza reprezentacja piłkarska zawsze grała lepiej w latach 70., jeśli za coś się zabieramy, to zawsze w naszej ocenie coś nie działa.

Statystyki pokazują, że najwięcej sporów jest pomiędzy ludźmi, którzy wybierają różne partie polityczne. Innymi konfliktogennymi tematami są: seks, religia i polityka.

Mateusz
Mateusz Grzesiak, Filip Memches i Krzysztof Grzybowski /fot. Wojciech Kusiński

Czwórkowi eksperci w "4 do 4" zauważają, że "bycie w konflikcie" to swego rodzaju pozostałość naszych dziejów, historycznie zawsze z kimś walczyliśmy czy z zaborcą, czy z komunistami. Dodatkowo emocje społeczne uruchamiane i podsycane są przez polityków, którzy często skupieni są na tym, by pokazać przeciwnika w złym świetle, zamiast np. rozwiązać problem społeczny, do rozwiązania którego dany polityk został wybrany.

Zapraszamy również do wysłuchania radiowej sondy Anny Depczyńskiej na temat konfliktowości i kłótliwości Polaków.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka dyskusja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Beata Tyszkiewicz chce "zdążyć z pomocą" niepełnosprawnym dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 11:53
Aktorka Beata Tyszkiewicz związana jest z fundacją "Zdążyć z pomocą". - Jak się przez wiele lat pracuje i w końcu jest się rozpoznawalnym, należy się jakoś "umiejscowić" w świecie, dołożyć swoją cegiełkę, by pomóc innym – tłumaczy w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Drygas: jako reżyser patrzę na świat uszami i widzę dużo więcej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:00
Mistrz świata w polskim dokumencie, autor słuchowisk i reportaży przyznaje, że nie wyobraża sobie życia bez radia: - Dla mnie to nadal teatr wyobraźni, fascynujący świat wypełniony dźwiękową scenografią - deklaruje reżyser Maciej Drygas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: najtaniej jest być altruistą

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 13:50
Książka autorstwa psychologa i trenera osobistego Miłosza Brzezińskiego pt. "Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji" niedawno ujrzała światło dzienne. Autor przekonuje w niej, dlaczego warto być pozytywnie nastawionym do świata i ludzi.
rozwiń zwiń