Edukacja seksualna dzieci - nieustające kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 06:30
Kompetencje do opowiadania dziecku o seksualności i poszanowaniu ciała mają ich rodzice. Kiedy i jak o tym rozmawiać, a może lepiej zaczekać i mówić o tym później.
Audio
  • Jak wprowadzać dzieci w temat seksualności - dyskusja w studiu (Czwórka/4 do 4)
  • Edukacja seksualna - różne spojrzenia na temat - materiał Kasi Węsierskiej (Czwórka/Poranek OnLine)
Bianka Beata Kotoro, Małgorzata Ohme i Lesław Sierocki.
Bianka Beata Kotoro, Małgorzata Ohme i Lesław Sierocki. Foto: Wojciech Kusiński

Edukacja seksualna dzieci to temat delikatny, ale zawsze budzący kontrowersje. Z czego taka sytuacja wynika, co leży u podstaw sporów w studiu Czwórki zastanawiali się specjaliści - Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy, redaktor naczelna magazynu "GaGa", Bianka Beata Kotoro, psycholog społeczny, psychoseksuolog oraz Lesław Sierocki, Stowarzyszenie "Twoja sprawa".
- Jeśli w Polsce ktoś rozpoczyna temat seksualności, to wszyscy od razu widzą stronę techniczną seksu - mówi Bianka Beata Kotoro. - Ludzie uważają, że jeśli się edukuje i naucza to idzie się właśnie w tę stronę. A to nie jest prawda, bo dobrzy edukatorzy, porządni seksuolodzy mówią całościowo o człowieku, o tym, że powinniśmy szanować to, że istotami seksualnymi jesteśmy od narodzenia aż do śmierci - podkreśla.

Lesław Sierocki zwraca uwagę, że seksualność nie jest tylko techniczna ani tylko duchowa, to połączenie tych dwóch wymiarów.
Eksperci zgadzają się, że kontrowersje wokół edukacji seksualnej dzieci biorą się z tego, że traktujemy seksualność człowieka nie jako naukę, tylko jako zbiór wielu czynników jak: wartości, religia, doświadczenia, szereg problemów społeczno-ideologicznych.
Goście Czwórki zwracają uwagę na potrzebę poznawania świata przez dzieci. - Dzieci zadają pytania, szukają odpowiedzi. Jako rodzice jesteśmy naturalnym źródłem odpowiedzi. Jeśli my nie odpowiemy, to kolejnym źródłem jest środowisko rówieśnicze, a później internet. Zostaje pytanie czy chcemy na to mieć wpływ czy nie - mówi Małgorzata Ohme. - Chodzi o to, żeby wszczepiać w dzieci akceptację i miłość do własnego ciała, przekonanie, że nasze ciało jest w porządku.

Lesław Sierocki apeluje jednak o wyczucie wprowadzanie elementów edukacji seksualnej w zgodzie z rodzicami. - Rodzic ma prawo dokonać wyboru, kiedy mówić dziecku o seksualności, odpowiadać na jego pytania zgodnie ze swoim światopoglądem, albo uznać, że to jeszcze nie jest ten moment - podkreśla.

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Kasi Węsierskiej na temat edukacji seksualnej.
(pj)

Czytaj także

Myślisz, że jesteś dobrym rodzicem? Nie wiesz wszystkiego...

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 09:00
Okazuje się, że wiedza, którą zdobyłeś, czytając sterty książek, może nie wystarczyć, by wychować dziecko właściwie. – Ze społecznego punktu widzenia jednak wychowanie kolejnego pokolenia, które wykorzysta swój ludzki potencjał, powinno być najważniejszym zadaniem - mówią goście Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus Plus nie tylko dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 14:07
Komisja Europejska finalizuje prace ustanawiające nowy program Erasmus Plus na kolejne 7 lat. Podstawowa zmiana to więcej środków finansowych na działania edukacyjne i erasmusowskie wyjazdy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zlikwidujmy prace domowe albo podejdźmy do nich kreatywnie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 18:18
Praca domowa to nieciekawe wspomnienie ze szkolnych lat. Zadania z matematyki, potem wypracowanie z polskiego, kilka ćwiczeń z angielskiego zajmowały po kilka godzin każdego wieczora. Od lat w tej kwestii nic się nie zmienia, może czas znieść prace domowe.
rozwiń zwiń