Erasmus Plus nie tylko dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 14:07
Komisja Europejska finalizuje prace ustanawiające nowy program Erasmus Plus na kolejne 7 lat. Podstawowa zmiana to więcej środków finansowych na działania edukacyjne i erasmusowskie wyjazdy.
Audio
  • Izabela Laskowska opowiada o programie Erasmus Plus (Czwórka/Europejski Lunch)
Erasmus Plus nie tylko dla studentów
Foto: Glow Images/East News

Od stycznia 2014 program Erasmus zostanie zastąpiony projektem Erasmus Plus. To niewielka, ale bardzo korzystna zmiana.

- Erasmus Plus kojarzy się ze szkolnictwem wyższym i studentami, to nie oznacza, że inne grupy, te które są zaangażowane w edukcję nie będą mogły z tego skorzystać - mówi Izabela Laskowska z fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. - Erasmus Plus obejmie nie tylko studentów i kadrę akademicką. Mogą w nim uczestniczyć także uczniowie szkół podstawowych, nauczyciele, uczniowie szkół zawodowych i młodzież, która korzystała z różnych działań związanych z Wolontariatem Europejskim, czyli szerokie spektrum osób, które beą objęte wsparciem w nowej perspektywie finansowej - dodaje.

Nowa koncepcja Komisji Europejskiej zakłada połączenie dotychczasowego programu z systemem uczenia się przez całe życie.Tymsamym Erasmus Plus obejmie też osoby starsze i ludzi, którzy pracuja na rzecz seniorów.

Izabela Laskowska podkreśla, że wyjazdy by uczyć się za granicą bardzo pozytywnie oceniane są przez naszych przyszłych pracodawców. Podkreśla też trend, że wiecej studentów z Polski wyjeżdża na Erasmua, ale obserwowany jest też wzrost  studentów z innych krajów, którzy przyjeżdzaja do Polski by zdobywać wiedzę od polskiej kadry akademickiej.
(pj)

Czytaj także

Dziś w Londynie żyje się trudniej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 16:40
Kryzys ekonomiczny, napływ imigrantów, składki do budżetu UE pobudzają eurosceptyczne nastroje w Wielkiej Brytanii. Nie pomaga też fakt, że Brytyjczycy są wciąż przekonani o swojej ważnej pozycji w świecie, na co zwraca uwagę Jane Lambert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szukasz pracy? Dokształcaj się i bądź elastyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 16:00
Od czego zależy sytuacja na rynku pracy? Jak się okazuje nie tylko od poziomu wykształcenia obywateli. - Nacisk powinien być położony także na wysokie kwalifikacje osób po szkołach zawodowych i technikach - mówi Krzysztof Biegun z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Taki system świetnie sprawdza się w Niemczech i w Austrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa potrzebuje imigrantów?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 13:30
Eurosceptyków w Unii Europejskiej przybywa, jak grzyby po deszczu mnożą się też ugrupowania, które negatywnie oceniają dokonania europejskich przywódców i nie wróżą Unii niczego dobrego.
rozwiń zwiń