Łódź: polskie Detroit czy miasto perspektyw?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 15:45
Jaka przyszłość czeka Łódź, wciąż jeszcze trzecie pod względem liczebności miasto w Polsce? Czy wciąż będzie postępowało wyludnienie, czy też tendencja ta zostanie powstrzymana i już niebawem nastąpi okres rozkwitu?
Audio
  • Łódź - jakie perspektywy czekają wyludniające się miasto? (Czwórka/4 do 4)
Liczba mieszkańców Łodzi w ciągu najbliższych 25 lat może spaść z ok. 733 tys. do ok. 578 tys
Liczba mieszkańców Łodzi w ciągu najbliższych 25 lat może spaść z ok. 733 tys. do ok. 578 tysFoto: Wikipedia/HuBar/ Creative Commons

"4 do 4" tym razem nadawała z Łodzi. Miasta, które wyludnia się najszybciej w Polsce. Prognozy wykazują, że w ciągu 25 lat populacja tej metropolii może się zmniejszyć do 580 tys. (na 31.12.2012 było to blisko 719 tys.). Młodzi ludzie często nie widzą perspektyw, możliwości rozwoju i szans na dobrze płatną pracę w Łodzi. Byłoby jednak przesadą dostrzegać tylko negatywne strony. Nie brakuje bowiem młodych ludzi, którzy widzą właśnie w tym mieście dużą przyszłość.
- Kocham to miasto. Pochodzę z Krakowa, przeprowadziłem się tutaj pół roku temu i od razu zakochałem się w nim. Jasne - fasadowo jest brudne, szare i ponure, ale jesli ktoś wykaże chęć eksploracji, bliższego poznania, pozna wszystkie te miejsca, industrialny klimat, to naprawdę jest się w czym zakochać. To takie nasze Detroit - wyznał jeden z rozmówców audycji, mocno zauroczony Łodzią.
W dyskusji "4 na 4" na temat miasta wzięli udział Marta Podkulińska (Łódzki Inkubator Technologiczny), Karolina Mesjasz (Instyut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego), Rafał Jaros (Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych UŁ) oraz Cezary Stacewicz i Monika Kuliberda (młodzi łodzianie startujący w konkursie "młodzi w Łodzi").
- Złą sytuację Łodzi obrazuje nie tylko ucieczka młodych ludzi do innych polskich miast oraz przede wszystkim zagranicę, ale też najsłabszy przyrost dzieci spośrod wielkich miast. Mamy najsłabszy wskaźnik osób w wieku produkcyjnym - przedstawia nieciekawe dane statystyczne Karolina Mesjasz.
Nie trzeba jednak na Łódź patrzeć tylko przez czarne okulary. W pewnym stopniu jest to miasto będące swoistą pigułką odbijającą problemy młodych ludzi w całej Polsce. Część z nich chce jednak zostać w tym mieście, odbudowywać jego wielkość.
- Warto spojrzeć na sprawę szerzej i dostrzec, że ludzie w całej Europie często mają gorzej niż tutaj. Gorzej z pracą, perspektywami, możliwościami. Być może przyjdzie moment, gdy to dostrzegą i zamiast wyjeżdżać będą pracowali tutaj, wierząc w to, że to przyniesie profity w przeszłości - zaznacza Rafał Jaros.
Często najważniejsze to dostrzec, nawet w złej sytuacji, plusy i wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość. A ta wcale nie musi być taka szara, brudna i smutna jak obecna sytuacja.
- Możemy być taką pozytywną awangardą - mówi Marta Podkulińska. - Łódź słynie z awangardy, to chlubna tradycja. Młodzi ludzie są różni. Nie jest tak, że są tylko leniwi, nic im się nie chce i potrafią tylko i wyłącznie narzekać. Oczywiście są trudne czasy, trudne warunki, które nie pozwalają wszystkim na rozwinięcie własnej działalności czy znalezienie pracy. Ale pojawiają się dzięki władzom miejskim nowe możliwości. Pomagamy na tyle, ile jest to możliwe, czasem trzeba po prostu samemu tej pomocy poszukać.
Wypada więc mieć nadzieję, że negatywne tendencje faktycznie zostaną powstrzymane, a Łódź, ale też inne polskie miasta, zmagające się z problemem wyludnienia, już niebawem odżyją pełną piersią.
(ac)

Czytaj także

Zdolny, bezrobotny, na utrzymaniu rodziców – obraz młodego Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 10:00
W Polsce, wśród osób do 25 roku życia poziom bezrobocia sięga ponad 28 proc. To nie jest rekord, bo na przykład w Hiszpanii, czy Grecji bez pracy pozostaje ponad połowa młodych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź: punkty konsultacyjne poradnictwa zawodowego dla uczniów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 15:13
Porozumienie zawarte pomiędzy Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego a Powiatowym Urzędem Pracy w Łodzi zakłada uruchomienie wspólnych punktów konsultacyjnych poradnictwa zawodowego dla uczniów i ich rodziców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia dualne - wiedza i doświadczenie w jednym

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 05:00
Wymogi współczesnego rynku pracy sprawiają, że sama wiedza to za mało. Dla pracodawców ważne jest doświadczenie. Dlatego warto podczas studiów zadbać o swoją przyszłość i odbywać praktyki.
rozwiń zwiń